Trwa ładowanie...

Ustawa budżetowa oficjalnie opublikowana

To bez wątpienia najważniejsza tegoroczna ustawa. Chociaż, według części opozycji została przyjęta nielegalnie, dziś - cztery dni po podpisaniu jej przez prezydenta - ustawa budżetowa została oficjalnie opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Ustawa budżetowa oficjalnie opublikowana
d1rh5mp
d1rh5mp

Ustawa budżetowa na 2017 rok była wspólnym mianownikiem ostatnich protestów opozycji i - wciąż przecież trwającego - kryzysu parlamentarnego. Ustawa została przyjęta przez Sejm 16 grudnia ubiegłego roku, w trakcie słynnego już głosowania w Sali Kolumnowej, co spowodowało eskalację konfliktu strony rządzącej z Platformą Obywatelską i .Nowoczesną. Według obu partii opozycyjnych, posiedzenie było nielegalne, a w związku z tym ustawa została przyjęta bezprawnie. Stanowisko PO i .Nowoczesnej pozostaje w tej kwestii niezmienne.

Według Prawa i Sprawiedliwości zastrzeżenia opozycji są bezpodstawne. - Budżet został przyjęty zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, zgodnie z obowiązującym regulaminem Sejmu, przy oczywistych próbach mających na celu uniemożliwienie przyjęcia tego budżetu - powiedział dziennikarzom w Sejmie Brudziński.

Prezydent Andrzej Duda skonsultował z ekspertami tryb przyjęcia ustawy pod kątem prawnym, i ostatecznie, bez kierowania jej do Trybunału Konstytucyjnego - o co apelowała opozycja - ustawę podpisał.

Główne założenia ustawy budżetowej

Zgodnie z założeniami ustawy, dochody budżetu państwa wyniosą w tym roku ponad 325 mld zł, a wydatki ponad 384 mld zł. Maksymalny zakładany poziom deficytu ma nie przekroczyć 59 mld 345 mln zł.

d1rh5mp

Rząd założył, że w 2017 roku wzrost PKB, w ujęciu realnym, wyniesie 3,6 procent, a średnioroczna inflacja 1,3 procent. - W trendzie wzrostowym utrzymuje się popyt na pracę, czemu towarzyszy szybki spadek stopy bezrobocia - czytamy w założeniach do projektu budżetu - Poprawie aktywności gospodarczej w Polsce sprzyja lepsza koniunktura na polskich głównych rynkach eksportowych. Znajduje to swoje odbicie w rosnącym udziale w PKB eksportu dóbr i usług. W horyzoncie 2017 roku oczekuje się względnej stabilizacji sytuacji gospodarczej w otoczeniu zewnętrznym Polski co, przy zakładanym przyspieszeniu wydatkowania środków unijnych z nowej perspektywy finansowej oraz kontynuacji pozytywnych trendów na rynku pracy, pozwala oczekiwać stopniowego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce.

d1rh5mp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rh5mp
Więcej tematów