Trwa ładowanie...

Ustąpił szef agencji klimatycznej ONZ. Jest oskarżony o molestowanie

Szef oenzetowskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) Rajendra Kumar Pachauri podał się we wtorek do dymisji, gdyż ciążą na nim oskarżenia o molestowanie seksualne. Pachauri odrzuca oskarżenia.
Share
Rajendra Kumar Pachauri
Rajendra Kumar PachauriŹródło: AFP, Fot: Kenzo Tribouillard
d46ur1x

74-letni Pachauri, który kieruje IPCC od roku 2002, zrezygnował z udziału w spotkaniu Panelu w stolicy Kenii, gdy indyjska policja wszczęła dochodzenie w związku z pozwem przeciwko niemu o molestowanie seksualne. Złożyła go w Indiach, jak pisze AFP, 29-letnia pracowniczka naukowa.

Pachauri, jak pisze Reuters, odrzuca oskarżenia, ma też problemy z sercem. Kadencja Pachauriego miała się zakończyć w październiku br.

W liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna Rajendra Pachauri poinformował o niemożności udania się na spotkanie w Nairobi, co oznacza, że może nie być w stanie zapewnić silnego przywództwa, niezbędnego czasu i uwagi, toteż podaje się do dymisji na kilka miesięcy przed upływem kadencji.

d46ur1x

W roku 2007 Rajendra Pachuri odebrał w imieniu IPCC Pokojową Nagrodę Nobla, którą wówczas organizacja podzieliła z byłym wiceprezydentem USA Alem Gore'em.

O dymisji Pachauriego, indyjskiego ekonomisty, powiadomiła we wtorek kierowana przez niego dotąd organizacja. Poinformowano, że zgodnie z procedurą na pełniącego obowiązki prezydenta wyznaczyło dotychczasowego wiceprezydenta Ismaila El Gizulego.

Sprawa Pachuriego wybuchła w roku, na który zaplanowano zawarcie najbardziej ambitnego porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto.

Zobacz również: Jak reagować na molestowanie w pracy?

d46ur1x

Podziel się opinią

Share
d46ur1x
d46ur1x
Więcej tematów