Trwa ładowanie...
d1vzblt
depresja
27-04-2001 10:46

Uśmiech zamiast plastra?

Jeśli z pozoru niegroźne skaleczenie przez dłuższy czas nie chce się goić, to powinniśmy zastanowić się, czy przypadkiem nie cierpimy na depresję. Do takiego, trochę z przymrużeniem oka, wniosku, można dojść po przeczytaniu wyników badań w najnowszym numerze Psychosomatic Medicine.

d1vzblt
d1vzblt

Za pomocą szczegółowych testów przeanalizowano poziom zadowolenia z życia 53 pacjentów, którzy zostali hospitalizowani z powodu urazów kończyn. Po zakończeniu badań okazało się, że pacjenci cierpiący na depresję musieli spędzić czterokrotnie więcej czasu z powodu nie gojących się ran niż osoby pozytywnie nastawione do życia.

Od wielu lat przypuszcza się, że istnieje silny związek pomiędzy naszą psyche a systemem immunologicznym, odpowiedzialnym m.in. za gojenie ran. Powyższe badania są kolejnym dowodem, potwierdzającym tezę, że nasze ciało nie jest zbiorem poszczególnych układów i narządów. Jest jednym organizmem, na którego działanie wpływają, nawet z pozoru nieistotne, czynniki.

Coraz częściej, również w Polsce, lekarze zwracają uwagę nie tylko na fizyczną, ale również psychiczną kondycję swoich podopiecznych.(mz)

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj