Trwa ładowanie...
d1w0wmj

Usługi teleinformatyczne: staniały, żeby...zdrożeć?

Rząd zaakceptował we wtorek złożony przez ministra
finansów projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, likwidujący 7-procentową
stawkę na usługi teleinformatyczne. Taką stawkę, zamiast
dotychczasowych 22%, uchwalił w lipcu Sejm.

d1w0wmj
d1w0wmj

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR), powodem proponowanej przez ministra zmiany są wątpliwości co do zakresu usług teleinformatycznych objętych tą stawką, jak i trudne do oszacowania skutki wprowadzenia 7-procentowej stawki.

Najprawdopodobniej spowodowałoby to ubytek 300 mln zł w budżecie w ciągu roku, co oznacza, że połowa tej kwoty dotyczyłaby roku bieżącego.

Według rządu wprowadzenie stawki 7-procentowej jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej, która nie przewiduje obniżenia stawki na usługi teleinformatyczne.

Pod koniec lipca wiceminister Janusz Steinhoff powiedział, że wprowadzenie w życie ustawy obniżającej podatek VAT na usługi teleinformatyczne z 22 do 7% może kosztować budżet państwa ponad miliard złotych.

d1w0wmj

Specjaliści rynku telekomunikacyjnego uważają, że definicja usług teleinformatycznych jest niejasna i może obejmować szeroki wachlarz usług od przesyłu danych poprzez sieci telekomunikacyjne do technologii VoIP (voice over internet protocol) m.in w połączeniach międzynarodowych, które obecnie są obłożone 22% stawką VAT.

Na początku lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku VAT, która obniża z 22 do 7% podatek VAT na usługi teleinformatyczne oraz zwolnił z tego podatku używanie Internetu w szkołach i placówkach edukacyjnych. Ustawa ta została już podpisana przez prezydenta i wkrótce ma zostać ogłoszona w dzienniku ustaw.(mp)

d1w0wmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0wmj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj