Trwa ładowanie...

USA. Zatwierdzono do użytku nowy lek na COVID-19

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku nowy lek na COVID-19, oparty na przeciwciałach. Wydano zezwolenie na stosowanie go w nagłych przypadkach infekcji. Specyfik został opracowany przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.

Share
W USA dopuszczono pierwszy lek na COVID-19/ Zdjęcie ilustracyjneW USA dopuszczono pierwszy lek na COVID-19/ Zdjęcie ilustracyjneŹródło: EASTNEWS, fot: NOEL CELIS/AFP/East News source
d1oek36

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użytku publicznego lek na COVID-19, którego skład opiera się na przeciwciałach klonalnych. Preparat może być stosowany w nagłych przypadkach infekcji. Lek nazywa się Sotrovimab i opracowany został przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology. Jest skuteczny przeciw wszystkim groźnym wariantom SARS-CoV-2.

Producenci specyfiku zalecają, by Sotrovimab stosowany był wobec pacjentów z łagodnym i umiarkowanym przebiegiem COVID-19, od 12. roku życia. Nie wolno stosować go natomiast w przypadkach pacjentów hospitalizowanych lub wymagających terapii tlenowej.

USA. Nowy lek na COVID-19 zatwierdzony do użytku

W marcu koncerny, których siedziby znajdują się w Londynie i San Francisco, opublikowały wstępne wyniki badań klinicznych nad lekiem. Wykazały one, że stosowanie preparatu może skutkować 85-procentowym zmniejszeniem ryzyka trafienia do szpitala i śmierci w porównaniu z grypą, w której nie stosowano tej terapii.

d1oek36

Środek podawany jest w jednodawkowych, pojedynczych fiolkach. "Do użytku w ramach zezwolenia na stosowanie w sytuacjach awaryjnych" - takie oznaczenie widnieją na fiolkach oraz etykietach na opakowaniach kartonowych.

Lek na COVID-19. Skład, postać i działanie leku

Czym jest Sotrovimnab i jaki jest jego skład? To lek należący do klasy leków monoklonalnych, czyli takich, które imitują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm, by zwalczyć infekcję. Jak wskazuje producent preparatu, "Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z epitopem w domenie SARS-CoV-2, wiążącej receptor białka wypustek".

Sotrovimab podaje się dożylnie, w ilości 500 miligramów. Występuje w postaci jałowego, bezbarwnego lub żółtobrązowego roztworu i nie zawiera środków konserwujących.

Len na COVID-19. Kiedy dopuszczony dla pacjentów?

Zamknięte fiolki muszą być przechowywane w lodówce, w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Lek należy też chronić przed światłem, więc powinien być przechowywany w oryginalnych, oddzielnych pudełkach.

d1oek36

Koncerny poinformowały, że Sotrovimab dostępny będzie dla chorych na COVID-19 w najbliższych tygodniach.

Bolesław Piecha spytany o szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży. "Nie chcę rekomendować"

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oek36
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oek36
Więcej tematów