ŚwiatUSA: zapowiedź wzmocnienia systemu obrony przeciwrakietowej

USA: zapowiedź wzmocnienia systemu obrony przeciwrakietowej

George Bush (AFP)
Amerykański prezydent George W. Bush zapowiedział we wtorek rozwijanie narodowego systemu obrony przeciwrakietowej. System ten ma na celu zabezpieczenie Stanów Zjednoczonych przed atakiem niektórych państw, takich jak np. Korea Północna, Iran czy Irak.

Bush dodał, że nadszedł już czas, aby wyjść poza restrykcje narzucone przez traktat ABM o ograniczeniach obrony rakietowej podpisany z Moskwą 30 lat temu. Jego zdaniem, ten układ - podpisywany w latach zimnej wojny - nie przystaje do obecnej sytuacji w świecie.

W przemówieniu wygłoszonym w Pentagonie Bush powiedział, że obecnie zagrożeniem nie jest demokratyczna Rosja, ale wiele innych, tzw. rozbójniczych krajów, które dysponują, bądź pracują nad zdobyciem broni masowej zagłady.

Zapowiadając kontynuowanie prac nad tarczą antyrakietową Bush poinformował też, że Stany Zjednoczone zredukują własny potencjał nuklearny, zbyt wysoki po zakończeniu zimnej wojny. Powiedział też, że ego administracja przeprowadzi intensywne konsultacje z sojusznikami Stanów Zjednoczonych w sprawie systemu obrony antyrakietowej (NMD).

O pracach USA nad stworzeniem obrony przeciwrakietowej Bush rozmawiał wcześniej telefonicznie z prezydentem Rosji - Władimirem Putinem; Rosja jest przeciwna amerykańskim planom. Obaj przywódcy ustalali także kalendarz ewentualnych spotkań.

Obraz
© Władimir Putin (z lewej) i Igor Iwanow (AFP)

Szef rosyjskiego MSZ - Igor Iwanow, oświadczył w środę, że Moskwa jest za utrzymaniem układu ABM o obronie antyrakietowej z roku 1972, który ma - zdaniem Rosjan - kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na świecie.

Jednocześnie jednak Rosja jest gotowa rozmawiać z USA o nowych strukturach obrony międzynarodowej. Jesteśmy gotowi do konsultacji, jesteśmy gotowi przedstawić nasze nowe stanowisko - powiedział Iwanow podczas konferencji prasowej.

Odnosząc się do układu ABM szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że tego dokumentu nie można oceniać w oderwaniu od całościowej architektury rozbrojenia. Według niego, ABM był punktem wyjścia dla kolejnych porozumień z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym zakazu prób nuklearnych i redukcji rakiet strategicznych. Dlatego tak bardzo nalegamy na utrzymanie w mocy i umocnienie ABM - podkreślił Iwanow.

Minister spraw zagranicznych Niemiec - Joschka Fischer, wyraził w środę zadowolenie z zapowiedzi amerykańskiego prezydenta George'a Busha, że przeprowadzi z sojusznikami USA konsultacje w sprawie NMD.

Fischer przebywa obecnie w Waszyngtonie, gdzie ma się spotkać z amerykańskim sekretarzem stanu Colinem Powellem. Nowy system ma być jednym z tematów jego rozmów. W przyszłym tygodniu do Berlina przyjedzie w tej sprawie delegacja amerykańskich urzędników wysokiego szczebla.

Plan Busha budzi wiele zastrzeżeń ze strony krajów Unii Europejskiej. Joschka Fischer powiedział, że aby uniknąć globalnego czy regionalnego wyścigu zbrojeń potrzebna jest wspólna platforma działania, która obejmie także Rosję i Chiny.

Oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua napisała w środę, że planowane rozmieszczenie przez USA narodowego systemu obrony antyrakietowej zniszczy globalną równowagę strategiczną i może doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń.

Japonia wyraziła w środę zrozumienie dla stanowiska George'a Busha. Anonimowy przedstawiciel japońskiego MSZ powiedział, że Japonia rozumie amerykańskie posunięcia przeciwko rozprzestrzenianiu rakiet, a jednocześnie rozumie podejmowane wysiłki dyplomatyczne i działania związane z obroną antyrakietową. Podzielamy opinię USA w sprawie istnienia poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa globalnego - powiedział przedstawiciel japońskiego ministerstwa. (and, aso)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)