Trwa ładowanie...
wypadek
07-10-2016 04:55

USA: wypadek na stacji w Hoboken - pociąg jechał o wiele za szybko

• Nowe ustalenia Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu ws. wypadku pociągu na stacji Hoboken
• Eksperci odczytali zapisy urządzeń rejestrujących parametry pracy pociągu
• Pociąg podmiejski jechał z prędkością dwukrotnie większa od dopuszczalnej

USA: wypadek na stacji w Hoboken - pociąg jechał o wiele za szybkoŹródło: AFP, fot: Kena Betancur
d1b6c94

Eksperci NTSB odczytali zapisy z urządzeń rejestrujących parametry pracy pociągu, m.in. jego prędkość. Wynika z nich, że na około 40 sekund przed wypadkiem pociąg zaczął przyspieszać. Jego prędkość wzrosła z 13 km/h do 34 km/h, przekraczając dwukrotnie dopuszczalny limit.

Dopiero na niespełna sekundę przed uderzenie składu w bariery ochronne umieszczone na końcu toru maszynista włączył hamulec awaryjny. Pociąg staranował bariery i wjechał w halę stacji. Nie wiadomo, czy znaczne zwiększenie prędkości było wynikiem błędu lub celowanego działania maszynisty, czy też defektu technicznego.

W wypadku zginęła jedna osoba, a 108 zostało rannych.

d1b6c94

Stacja w Hoboken oddalona jest zaledwie o 11 km od Nowego Jorku i jest jednym z najruchliwszych miejsc przesiadkowych w drodze na Manhattan.

Wypadki pociągów nie należą w USA do rzadkości, ponieważ - jak zauważa agencja AFP - kolejowy transport pasażerski jest w tym kraju niedofinansowany. Ostatni duży wypadek miał miejsce w maju 2015 roku, gdy pociąg relacji Waszyngton-Nowy Jork wykoleił się w Filadelfii; zginęło wówczas osiem osób, a około 200 zostało rannych. Z kolei w grudniu 2013 roku jadący zbyt szybko pociąg podmiejski w Nowym Jorku wypadł z torów na zakręcie, powodując śmierć czterech osób i obrażenia u kolejnych 67.

d1b6c94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6c94
Więcej tematów