Trwa ładowanie...
d3fvu3j

USA wycofały inwestycje wojskowe. "Europa sama powinna za nie zapłacić"

Stany Zjednoczone wycofały fundusze na inwestycje wojskowe w Europie, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na budowę muru na granicy z Meksykiem. Sekretarz obrony USA Mark Esper twierdzi, że kraje Starego Kontynentu powinny rozważyć pokrycie kosztów z własnych budżetów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sekretarz obrony Mark Esper
Sekretarz obrony Mark Esper (East News)
d3fvu3j

W środę Pentagon przedstawił listę 127 inwestycji wojskowych w kraju i za granicą, o łącznej wartości 3,6 mld dolarów, których realizacja zostaje wstrzymana lub odłożona w czasie. Spośród 63 zawieszonych inwestycji za granicą, ponad połowa znajduje się w Europie, z czego pięć w Polsce.

- Przesłanie, które przekazuję od czasu, kiedy zostałem p.o. sekretarza do dziś, mówi o zwiększeniu udziału w kosztach - oświadczył w czwartek w Londynie Esper. - Więc częścią tego przesłania będzie: "Spójrzcie, jeśli jesteście naprawdę zaniepokojeni, może powinniście się zastanowić nad sfinansowaniem tych projektów za nas", ponieważ w wielu przypadkach chodzi o budowę infrastruktury w waszych krajach" - dodał.

d3fvu3j

Najwięcej kasowanych inwestycji znajduje się w Niemczech (14 pozycji) oraz w Wielkiej Brytanii (8). Również u naszych zachodnich sąsiadów ulokowana jest najdroższa pozycja na liście - magazyn w bazie lotniczej Ramstein, którego budowa miała kosztować 119 mln dolarów.

W Polsce zawieszono wykonanie pięciu projektów w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania. Ich łączna wartość miała wynieść 130,4 mln dolarów. Najdroższą inwestycją miał być magazyn amunicji, koszty budowy którego szacowano na 52 mln dolarów.

Zobacz także: Łukasz Schreiber: Schetyna zrejterował przed Kaczyńskim

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fvu3j

Podziel się opinią

Share

d3fvu3j

d3fvu3j
Więcej tematów