Trwa ładowanie...
d17nubb

USA. Wstrzymano egzekucje skazańców. Uratował ich koronawirus

W USA wstrzymano egzekucje dwóch skazańców. Decyzję podjął sędzia federalny, którego zdaniem mężczyźni muszą wyzdrowieć po zakażeniu koronawirusem. Egzekucje miały odbyć się w tym tygodniu.
Share
USA. Wstrzymano egzekucję skazańców. Powodem koronawirus
USA. Wstrzymano egzekucję skazańców. Powodem koronawirusŹródło: Pixabay
d17nubb

Kontrowersyjny wyrok w USA. Sędzia federalny nakazał Departamentowi Sprawiedliwości opóźnienie egzekucji dwóch mężczyzn z powodu przebycia przez nich zakażenia koronawirusem.

USA. Egzekucja skazanych wstrzymana. Powodem koronawirus

Jak informuje agencja Reutera, Cory Johnson i Dustin Higgs mieli zostać uśmierceni odpowiednio 14 i 15 stycznia. Egzekucje miały odbyć się w więzieniu federalnym w Indianie.

d17nubb

Johnson w 1993 roku dopuścił się siedmiu zabójstw. Te miały związek z handlem narkotykami. Z kolei Higgs ma odpowiedzieć za morderstwo trzech kobiet z 1996 roku. Jak przed sądem tłumaczyli obaj skazańcy, przebyte przez nich zakażenie koronawirusem miało doprowadzić do poważnego uszkodzenia płuc, które mogłoby spowodować wzmożone cierpienia podczas aplikowania im śmiertelnej dawki trucizny.

Zamieszki w Waszyngtonie: Piotr Mueller: USA, jako dojrzała demokracja, poradzą sobie

"Cytowali wyniki badań dotyczące obrzęku płuc, kiedy dostają się tam płyny. Osoba jest wówczas wciąż świadoma, a odczucie jak przy duszeniu lub tonięciu może zostać zaostrzone z powodu koronawirusa. Potencjalnie może to pogwałcić gwarantowaną przez konstytucję ochronę przed okrutną i niezwykłą karą" - informują dziennikarze amerykańskiego "Newsweeka", którzy dotarli do zeznań skazańców.

d17nubb

USA. Egzekucja mężczyzn wstrzymana. "Sąd jest zaniepokojony"

Argumenty obu mężczyzn przekonały sędzię, która we wniosku do Departamentu Sprawiedliwości USA podkreśliła, że przeprowadzenie egzekucji mogłoby narazić na zakażenie koronawirusem kolejne osoby.

"Sąd jest głęboko zaniepokojony, że rząd zamierza wykonać egzekucję dwóch więźniów cierpiących z powodu zakażenia COVID-19, zwłaszcza zważywszy, że choroba dotyka ludzi w drastycznie różny sposób (..). Egzekucja przeprowadzona w ten sposób nie służy interesowi publicznemu" - orzekła sędzia.

Wcześniej we wtorek wstrzymano też egzekucję Lisy Mongomery - kobiety skazanej za zabójstwo ciężarnej kobiety, odcięcie noworodka od macicy i uznanie go za własne dziecko.

Wyrok ostatecznie wykonano w środę w tym samym zakładzie, w którym miały odbyć się egzekucje Johnsona i Higgsa. Montgomery jest pierwszą kobietą straconą przez federalny rząd USA po blisko 70 latach przerwy.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17nubb

Podziel się opinią

Share
d17nubb
d17nubb
Więcej tematów