Trwa ładowanie...

USA: wojna handlowa z Chinami. Który kraj jest bardziej stratny?

USA toczy wojnę handlową przeciwko Chinom. Które państwo bardziej ucierpi w tym starciu?

USA: wojna handlowa z Chinami. Który kraj jest bardziej stratny?Źródło: iStock.com
dyjfo03
dyjfo03

Wojna handlowa USA z Chinami – kto ucierpi?

Wiadomo, że wojna handlowa Stanów Zjednoczonych przeciwko Chinom wpływa na podwyższenie systemu WTO i potęguje brak zaufania u inwestorów. Trzeba zaznaczyć, iż w praktyce chińska gospodarka niewiele straci wskutek podniesienia cła. W przypadku USA sprawa wygląda gorzej.

Stanowisko Donalda Trumpa

Przypominamy, że wojna handlowa między Chinami i USA wybuchła po tym, jak 6 lipca 2018 roku wprowadzono wzajemne podwyższone cła. Niezadowolenie Stanów Zjednoczonych zakłóca bilans handlowy między dwoma państwami, który wynosi 500 mld dolarów na korzyść Chin. 17 września prezydent USA – Donald Trump ogłosił wprowadzenie kolejnego cła wysokości 10% na towary sprowadzone z Chin na kwotę 200 mld dolarów. Decyzja wejdzie w życie już 24 września. Wiadomo, że od 1 stycznia 2019 taryfy wzrosną aż o 25%. Donald Trump rozważa również wprowadzenie jeszcze wyższego cała na towary owartości 267 mld dolarów. Jego działania uzależnione są od tego czy chiny będą podejmować działania w ramach odwetu.

Sytuacja Chin

Chiny poinformowały już o wprowadzeniu od 24 września 10 i 5 procentowego cła na import ze Stanów Zjednoczonych na kwotę 60 mld dolarów. Zdaniem ekspertów wojna handlowa między Chinami i USA nie będzie miała większego negatywnego wpływu na wielkość handlu i gospodarki Chin, nawet jeżeli wejdzie w życie trzeci etap cła na towary wysokości 267 mld dolarów. Mimo wszystko działania Trumpa podważają system WTO i wywołują niepewność inwestorów. Na przestrzeni 10-15 lat amerykańska gospodarka poniesie straty.

dyjfo03
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyjfo03
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj