Trwa ładowanie...

Oni aresztują Putina? Jednoznaczny głos z USA

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Teraz głos w tej sprawie zabrał sekretarz stanu USA Antony Blinken, który powiedział, że państwa będące stronami MTK powinny wykonać swoje zobowiązania wynikające z tego wyroku. Stany Zjednoczone mają pomóc w śledztwie.

USA o aresztowaniu PutinaUSA o aresztowaniu PutinaŹródło: PAP
d292qwh
d292qwh

W środę Antony Blinken zabrał głos w sprawie nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora. Przypomnijmy, że decyzję w tej sprawie Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił w piątek 17 marca. Putin ma być aresztowany jako ten, który jest odpowiedzialny za deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.

Blinken został zapytany przez republikańskiego senatora Lindseya Grahama, czy władze USA aresztowałyby Putina i przekazały go MTK, gdyby zdecydował się odwiedzić Amerykę.

d292qwh

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Pekin już wie, że szansa się skończyła". Chiny mają problem?

USA aresztują Putina? Znacząca odpowiedział

Sekretarz stanu wyjaśnił, że Stany Zjednoczone nie są stroną Statutu Rzymskiego i stwierdził, że musiałby dokonać analizy prawnej.

Graham odparł, że USA powinny to zrobić. Zapytał też Blinkena, czy zachęca europejskich sojuszników do wydania Putina w ręce haskiego trybunału. - Myślę, że każdy, kto jest stroną Trybunału i ma wobec niego obowiązki, powinien wypełnić te obowiązki - ujawnił Blinken.

d292qwh

Sekretarz stanu USA potwierdził, że wciąż nie uważa za konieczne uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm, ponieważ takie formalne oznaczenie miałoby niepożądane konsekwencje. Odpowiadając na sugestię Grahama, że byłby to ważny sygnał wysłany Chinom, by nie dostarczały Rosji broni, Blinken powiedział, że Waszyngton od początku ostrzega Pekin przed konsekwencjami takiego ruchu, a w ostatnim czasie zrobili to też sojusznicy USA. Zaznaczył, że "nie widział, by (Chińczycy - przyp. red.) przekroczyli tę linię", choć wspierają Rosję politycznie, ekonomicznie i materialnie, co działa wbrew interesom Stanów Zjednoczonych.

John Kirby o nakazie aresztowania Putina

Do sprawy nakazu aresztowania Putina przez MTK odniósł się też w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w rozmowie z CNN zapowiedział, że USA nadal będą przechowywać, analizować i udostępniać dowody rosyjskich zbrodni oraz pomagać w międzynarodowych śledztwach, również w śledztwie MTK.

Jednak polityk odmówił komentarza do doniesień mediów, że Pentagon blokuje udostępnianie dowodów Trybunałowi ze względu na fakt, że USA nie są jego członkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d292qwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d292qwh
Więcej tematów