Trwa ładowanie...
Hillary Clinton
17-01-2013 23:47

USA uznały rząd Somalii

Stany Zjednoczone po raz pierwszy od 1991 roku uznały rząd Somalii - ogłosiła sekretarz stanu USA Hillary Clinton podczas spotkania z prezydentem Somalii Hassanem Szejkiem Mohamudem. To początek nowego etapu w stosunkach między USA i Somalią - dodała.

USA uznały rząd SomaliiŹródło: AFP, fot: Saul Loeb
d3egb1k
d3egb1k

Sekretarz stanu mówiła, że "cztery lata temu pod wieloma względami Somalia była innym państwem niż dzisiaj. Ale naród i przywódcy walczyli i poświęcali się na rzecz większej stabilności, bezpieczeństwa oraz pokoju w ich kraju".

Clinton dodała, że "pierwszy raz od ponad 20 lat" Somalia posiada "reprezentatywny rząd" oraz instytucje polityczne.

Podkreśliła, że przed USA i Somalią stoi jeszcze wiele wyzwań, ale dodała, że uznanie somalijskiego rządu przez Waszyngton jest "ważnym krokiem w kierunku lepszej przyszłości".

Uznanie rządu w Mogadiszu pozwoli zwiększyć amerykańską i międzynarodową pomoc dla kraju pogrążonego w permanentnej wojnie domowej i chaosie politycznym od czasu obalenia w 1991 roku dyktatury Mohammeda Siada Barre.

d3egb1k

Hassan Szejk Mohamud, 56-letni profesor uniwersytecki i działacz ruchu obrony praw człowieka, został 10 września zeszłego roku wybrany na nowego prezydenta Somalii przez Tymczasowy Parlament Federalny. Uważany jest za umiarkowanego islamistę.

Główny przeciwnik rządu centralnego w Mogadiszu, radykalne islamskie ugrupowanie zbrojne Al-Szabab, nadal kontroluje znaczne obszary w środkowej i południowej części Somalii. Przed ponad rokiem wojska rządu przejściowego i oddziały Unii Afrykańskiej wyparły bojowników Al-Szabab z Mogadiszu, ale islamiści nadal przeprowadzają w stolicy zamachy.

d3egb1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3egb1k
Więcej tematów