ŚwiatUSA-Rosja o stabilności strategicznej

USA‑Rosja o stabilności strategicznej

Na 13-14 sierpnia ministrowie obrony Rosji i USA wyznaczyli sobie termin rozmów w Moskwie na temat stabilności strategicznej, w tym układu ABM z roku 1972.

Poinformował o tym we wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow, który dzień wcześniej rozmawiał przez telefon ze swym amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Rumsfeldem.

Minister powiedział we wtorek, że jego rozmowy z Rumsfeldem będą w znacznym stopniu opierać się na wynikach ustaleń wypracowanych przez rosyjskich i amerykańskich ekspertów, którzy 7 sierpnia spotkają się w Waszyngtonie.

Jeśli eksperci dojdą do wniosku, że pewne zmiany w układzie (o obronie antyrakietowej - ABM) nie zaszkodzą bezpieczeństwu narodowemu Rosji, przekażę to prezydentowi - powiedział Iwanow. Jeśli nie, układ nie zostanie zmieniony - dodał.

Dotychczas Rosja utrzymywała, że układ AMB jest podstawą bezpieczeństwa międzynarodowego i w związku z tym sprzeciwiała się amerykańskim planom budowy narodowego systemu obrony antyrakietowej, co oznaczałoby złamanie układu.

USA z kolei przekonują, że system obrony antyrakietowej jest im niezbędny do obrony przed ewentualnym atakiem małych, nieprzewidywalnych państw (np. Iran, Korea Płn.), które - jak się przypuszcza - rozwijają broń atomową.

Rosja odrzuca ten argument, jednak Iwanow powiedział we wtorek, że Moskwa stworzyła własną listę krajów nieprzewidywalnych.

USA wiedzą o tym, a nasza lista jest nie mniej uzasadniona - oświadczył Iwanow, nie precyzując jednak, które to kraje, a jedynie mówiąc, że leżą one na południe od Rosji.

W minioną niedzielę prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Geroge Bush, uzgodnili w Genui połączenie konsultacji na temat amerykańskich planów budowy tarczy antyrakietowej (NMD) z rozmowami o redukcji strategicznych arsenałów obu krajów.

Uzgodnienie to zostało uznane przez obserwatorów za sukces amerykańskiego prezydenta, który od chwili objęcia urzędu przejawia wielką determinację w dążeniu do budowy tarczy antyrakietowej, a co za tym idzie - naruszenia podpisanego z Moskwą w roku 1972 układu ABM o ograniczonej obronie antyrakietowej. Rewizji tego układu sprzeciwiały się zdecydowanie Rosja i Chiny. Sceptycznie do amerykańskiej tarczy odnosi się też wiele państw zachodnich.(ck)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)