Trwa ładowanie...

USA reaguje ws. Polski. Chodzi o podatek od mediów

USA zabrało głos ws. Polski i planach wprowadzenia kontrowersyjnego podatku od mediów. Szef Komisji Spraw Zagranicznych w Kongresie oraz jeden z senatorów wyrazili zaniepokojenie projektem daniny w niedawno opublikowanym liście.
Share
USA reaguje ws. Polski. Kongresmeni reagują ws. podatku od mediów
USA reaguje ws. Polski. Kongresmeni reagują ws. podatku od mediówŹródło: East News
djnpmwj

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul oraz senator Jim Risch podpisali się pod wspólnym listem ws. planowanego wprowadzenia w Polsce podatku od mediów.

Politycy są przekonani, że "polski rząd wysłuchuje obaw zarówno niezależnych mediów, jak i społeczeństwa obywatelskiego i może uczynić proponowany podatek bardziej sprawiedliwym".

"Wciąż jednak obawiamy się, że jeszcze bardziej zaszkodzi on niezależnym organizacjom medialnym w porównaniu do tych państwowych, które otrzymują rządowe dotacje" - czytamy w piśmie.

djnpmwj

Donald Tusk szantażuje Jarosława Gowina? Reakcja Władysława Kosiniaka-Kamysza

"Wolność prasy jest filarem każdej udanej demokracji. Spadek Polski z 18. na 62. miejsce w Indeksie Wolności Prasy Reporterów bez Granic w ciągu zaledwie sześciu lat jest niepokojącym trendem i wzywamy polski rząd do podjęcia kroków w celu zmiany tego kierunku poprzez ponowne rozważenie tego niesprawiedliwego środka podatkowego. Polska ma dumną historię walki o swobody demokratyczne i jako członek Unii Europejskiej musi przestrzegać najwyższych standardów demokratycznych zasad" - dodano.

Protest mediów. Spór o podatek od reklam

Tydzień temu znaczna część prywatnych mediów protestowała we wspólnej akcji "Media bez wyboru". To reakcja na planowany przez rząd projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej.

djnpmwj

Większość mediów - w tym Wirtualna Polska - w środę nie opublikowało swoich materiałów na znak protestu. Powstał też list otwarty podpisany przez większość ogólnopolskich redakcji.

- Zależy nam na tym, żeby ten system był progresywny. Stosujemy tutaj kryterium znane z innych państw europejskich - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o podatek od mediów podczas swojej poniedziałkowej wizyty na Pomorzu.

Morawiecki stwierdził, że podatkiem mają być objęte przede wszystkim duże, międzynarodowe koncerny, "których kapitalizacja wynosi półtora biliona dolarów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djnpmwj

Podziel się opinią

Share
djnpmwj
djnpmwj
Więcej tematów