Trwa ładowanie...
d1xpxlb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"USA przestrzegały Gruzję, że nie poprą jej działań"

Rząd Gruzji liczył na poparcie przez USA gruzińskiej akcji zbrojnej w Osetii Południowej, która doprowadziła do inwazji rosyjskiej, chociaż administracja amerykańska przestrzegała go przed takim krokiem - ujawnił "New York Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"USA przestrzegały Gruzję, że nie poprą jej działań"
(AFP)
d1xpxlb

Dziennik pisze jednak, że administracja wysyłała w kierunku Tbilisi sprzeczne, a przynajmniej dwuznaczne sygnały, które rząd prezydenta Micheila Saakaszwilego odebrał najwyraźniej jako ciche przyzwolenie na próbę odzyskania siłą kontroli nad separatystyczną prowincją.

9 lipca Gruzję odwiedziła sekretarz stanu Condoleezza Rice i - jak twierdzą jej współpracownicy - ostrzegła Saakaszwilego, aby nie wdawał się w konflikt zbrojny z Rosją, którego nie jest w stanie wygrać.

Niedwuznacznie powiedziała mu, że musi złożyć obietnicę nieużywania siły - cytuje "New York Times" niewymienionego z nazwiska wysokiego przedstawiciela administracji, który towarzyszył w Tbilisi szefowej dyplomacji.

d1xpxlb

Jeszcze na kilka godzin przed atakiem wojsk gruzińskich w Południowej Osetii specjalny wysłannik na Kaukaz, dyrektor wydziału ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu Daniel Fried także ostrzegał Gruzinów, aby nie pozwolili na eskalację konfliktu.

Publicznie jednak Rice i inni przedstawiciele kierownictwa ekipy Busha wyrażali silne poparcie dla Gruzji.

Jadę odwiedzić przyjaciela - oświadczyła Rice przed wizytą w Tbilisi 9 lipca.

Jak przypomina dziennik, rząd USA podjął szereg działań, które mogły ośmielić Gruzję do podjęcia kontrowersyjnej akcji.

d1xpxlb

USA wysłały do Gruzji doradców wojskowych, przeprowadziły z armią gruzińską wspólne ćwiczenia z udziałem ponad 1000 żołnierzy amerykańskich, a ponadto mocno poparły przyjęcie Gruzji do NATO.

Sojusz pod naciskiem USA ogłosił na kwietniowym szczycie w Bukareszcie deklarację, że pragnie przyjąć Gruzję w swoje szeregi - chociaż nie zgodził się, wskutek sprzeciwu mocarstw europejskich, na objęcie tego kraju planem pomocy w przyspieszeniu jego członkostwa (tzw. MAP - Membership Action Plan).

Jak pisze również "New York Times", przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu zapewniają, że prezydent Saakaszwili "nigdy oficjalnie nie poinformował wcześniej o zamiarze ofensywy swoich wojsk w Południowej Osetii - nie mówiąc już o proszeniu o poparcie".

Tomasz Zalewski

d1xpxlb

Podziel się opinią

Share

d1xpxlb

d1xpxlb
Więcej tematów