Trwa ładowanie...
d4c9hn3

USA ponownie w Komisji Praw Człowieka ONZ

Stany Zjednoczone zostały w
poniedziałek ponownie członkiem Komisji Praw Człowieka ONZ z
siedzibą w Genewie.

d4c9hn3
d4c9hn3

USA utraciły członkostwo Komisji w 2001 roku. Powszechnie uznano to za dyplomatyczną obelgę wobec Stanów Zjednoczonych.

Pierwszą przewodniczącą Komisji była wdowa po prezydencie USA Eleanor Roosevelt, główna autorka ogłoszonej w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

By zagwarantować powrót USA do Komisji, z ubiegania się o członkostwo zrezygnowały Włochy i Hiszpania. Wyboru dokonała w tajnym głosowaniu Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ. Z grupy państw zachodnioeuropejskich i innych wybrano na rok 2003 USA, a także Australię, Niemcy i Irlandię.

Złożona z delegatów 53 państw Komisja czuwa nad przestrzeganiem praw człowieka w świecie i ogłasza coroczne raporty na ten temat. Stany Zjednoczone często krytykowały raporty Komisji jako nadmiernie obciążone konkretnymi sympatiami politycznymi.

Waszyngton sam jednak silnie ingeruje w pracę Komisji i to za jego sprawą - mimo braku amerykańskiego delegata - zablokowano uchwałę, nakazującą przestrzeganie prawa humanitarnego podczas akcji antyterrorystycznych. (and)

d4c9hn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c9hn3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj