Trwa ładowanie...
d2daqt8

USA: Pentagon chce więcej pieniędzy

Pentagon przesłał w środę do Kongresu projekt swojego budżetu na rok przyszły w wysokości 328,9 mld dolarów, czyli o 32,6 mld więcej niż w roku ubiegłym.

Share
d2daqt8

Jest to największy wzrost budżetu resortu obrony w stosunku rok do roku od połowy lat 80. Poważnie wzrosną środki na finansowanie rozwoju oraz eksperymentów z różnymi systemami obrony przeciwrakietowej.

W proponowanym budżecie nie znalazły się kwoty na zakup broni dla zmodernizowania sił amerykańskich. Nie uwzględnia on również planów administracji George`a W. Busha przekształcenia armii amerykańskiej w siłę dysponującą najnowszymi zdobyczami technicznymi XXI wieku.

Zgodnie z ogłoszonym w środę planem wydatków, Pentagon chce przeznaczyć 8,3 mld dolarów na rozwój systemu obrony przeciwrakietowej, czyli o 3 mld więcej niż w roku ubiegłym. Złożona z 93 bombowców B-1 flota powietrzna zostanie zredukowana o jedną trzecią, wycofa się też z użytku 50 rakiet międzykontynentalnych MX.

Minister obrony Donald Rumsfeld powiedział, że decyzje w sprawie przyszłego programu uzbrojenia armii zapadną po zakończeniu ponownej analizy amerykańskiej strategii wojskowej, zamówionej przez Pentagon, i dopiero wtedy zostaną włączone do budżetu na rok przyszły.

Priorytet przyznano bardziej palącym potrzebom, do których zaliczono poprawę zarobków i ogólnych warunków pracy amerykańskich wojskowych, stan baz wojskowych oraz starzejące się wyposażenie. (jask)

d2daqt8

Podziel się opinią

Share
d2daqt8
d2daqt8
Więcej tematów