USA też z rakietą hipersoniczną. Komunikat
Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszą pełną próbę AGM-138A ARRW - ogłosiły Siły Powietrzne USA. To pocisk szybujący o prędkości ponad pięciokrotnie większej od prędkości dźwięku. Jak przekazali Amerykanie, próba miała osiągnąć wszystkie zamierzone cele.
Jak podały w poniedziałkowym komunikacie US Air Force, próba odbyła się tuż przed weekendem, kiedy bombowiec B-52H Stratofortress wystrzelił rakietę nazwaną Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW) nieopodal wybrzeży południowej Kalifornii.
Armia USA informuje o sukcesie
"Po odłączeniu się od samolotu, ARRW osiągnął prędkość większą niż pięciokrotna prędkość dźwięku, ukończył swoją ścieżkę lotu i dokonał detonacji w końcowym obszarze. Wskazania pokazują, że wszystkie cele zostały spełnione" - napisano w oświadczeniu.
Według Pentagonu, ARRW został zaprojektowany, by zagrażać nieruchomym, wymagającym szybkiej reakcji celom o wysokiej wartości w warunkach wojennych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Gen. Pacek o działaniach wobec Rosji: "Ukraina nie ma innego wyjścia"
Był to pierwszy całkowity test tej broni. W maju udanie przeprowadzono próbę rakietowego silnika pocisku, po dwóch nieudanych wcześniejszych testach.
Badania nad bronią hipersoniczną stały się jednym z priorytetów USA po tym, jak podobne pociski zaprezentowały Rosja i Chiny.
USA. "Rosja wykorzystuje nawet 40-letnią amunicję"
Rosja, która w wojnie z Ukrainą błyskawicznie zużywa swoje rezerwy, wykorzystuje nawet 40-letnią bardzo zawodną amunicję - powiedział z kolei, cytowany przez agencję Reutera, przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych, który pragnął zachować anonimowość.
- Innymi słowy, ładujesz amunicję, trzymasz kciuki i masz nadzieję, że wypali lub że wybuchnie, gdy trafi w cel - powiedział rozmówca agencji.
Czytaj też: Baza FSB wysadzona w Melitopolu. Wiele ofiar
W sobotę ekspert waszyngtońskiego think tanku Woodrow Wilson International Center Michael Kotkin powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że "Rosja zużywa amunicję szybciej niż jest w stanie ją produkować i w coraz większym stopniu musi polegać na imporcie dronów z Iranu".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ