USA obiecuje ratować koleje przed bankructwem
Amerykańskie koleje państwowe Amtrak
zapowiedziały, że z braku gotówki będą musiały wstrzymać
kursowanie pociągów, ale administracja prezydenta Busha
obiecała, że przyjdzie im z pomocą.
Kolej ma stanąć już w środę, co oznaczałoby, że setki tysięcy pasażerów, którzy codziennie korzystają z jej usług, głównie na wschodnim wybrzeżu USA, musiałyby sobie znaleźć inne środki lokomocji.
Dyrekcja kolei tłumaczy, że gwałtownie potrzebuje ponad 100 milionów dolarów, aby utrzymać pociągi w ruchu. Amtrak jest od wielu lat deficytowy i wymaga znacznych dotacji z budżetu federalnego. Deficyt utrzymuje się, chociaż wielu Amerykanów po 11 września przesiadło się z samolotów na samochody i kolej.
W poniedziałek minister transportu Norman Mineta przyrzekł, że pieniądze się znajdą. Rząd oferuje gwarancje na kredyty wartości 120 mln dolarów, mające zapobiec zawieszeniu kursów. Starczy to jednak tylko na funkcjonowanie Amtraku do początku sierpnia.
Administracja liczy, że w międzyczasie skłoni kierownictwo kolei do radykalnych reform, mających poprawić ich wydajność i rentowność.
Proponuje się m.in. przekazanie pod osobne kierownictwo gęstej sieci połączeń na wschodnim wybrzeżu, oddzielenie wydziałów zarządzających kursowaniem pociągów od utrzymania torów i przekazanie zarządzania ruchem pociągów prywatnym operatorom.
Dyrekcja Amtraku chciała nie gwarancji kredytowych, lecz bezpośredniego dofinansowania z budżetu. Popierają to Demokraci w Kongresie, ale dodatkowym dotacjom stanowczo sprzeciwia się republikańskie przywództwo Izby Reprezentantów oraz prezydent Bush. Zapowiedział on weto wobec tego pomysłu. (iza)