Trwa ładowanie...

USA. Nie żyje Bernard Lown. Był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Nie żyje dr Bernard Lown. Znany kardiolog z Massachusett w USA wynalazł pierwszy niezawodny defibrylator serca. Był on także współzałożycielem grupy przeciwko wojnie nuklearnej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Share
USA. Nie żyje Bernard Lown kardiolog i laureat Pokojowej Nagrody Nobla
USA. Nie żyje Bernard Lown kardiolog i laureat Pokojowej Nagrody NoblaŹródło: Getty Images, Fot: Boston Globe
dw45b1e

Dr Bernard Lown zmarł we wtorek w swoim domu w Bostonie w USA. Miał 99 lat. Jak przekazał Boston Globe, stan laureata Pokojowej Nagrody Nobla znacznie się pogorszył przed jego śmiercią z powodu zastoinowej niewydolności serca.

Bernard Lown urodził się w 1921 roku w Utena na Litwie. W 1935 roku razem z ojcem przyjechał on do Lewiston w stanie Maine. Aktualnie most w tej miejscowości nosi imie znanego kardiologa. Lown ukończył University of Maine. Dyplom lekarza uzyskał natomiast w Johns Hopkins University w Maryland.

Dr Lown był profesorem na Uniwersytecie Harvarda. Był też lekarzem w Brigham and Women's Hospital w Bostonie. Pomógł on rozwinąć leczenie kardiologiczne.

dw45b1e

Zobacz także: Ks. Andrzej Dymer nie żyje. Duchowny uderzył w biskupów

Nie żyje dr Bernard Lown. Miał 99 lat

Bernard Lown był jednym z pierwszych lekarzy, który podkreślił, jak ważne są ćwiczenia oraz odpowiednia dieta w leczeniu chorób serca. Jak przekazał Globe, dr Lown wprowadził Lidokainę jako lek na arytmię.

dw45b1e

Dr Bernard Lown w 1962 roku wynalazł defibrylator, który wykorzystuje wstrząsy elektryczne, aby przywrócić bicie serca. Oprócz tego Lown był aktywnym społecznikiem, w 1960 roku założył Międzynarodową Grupę Lekarzy działającą na rzecz Społecznej Odpowiedzialności.

Był on także współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Lekarzy dla Zapobiegania Wojnie Nuklearnej. Powstała ona w latach 80. Grupa wezwała do wstrzymania testowania oraz budowy broni jądrowej.

W szczytowym okresie działania grupa zrzeszała ponad 200 000 członków. Miała oddziały w 60 krajach. W 1985 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

"Moim zdaniem, nie można dbać o zdrowie bez zaangażowania się w społeczną walkę o zdrowie" - powiedział dr Lown w 2001 roku w wywiadzie dla Boston Globe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dw45b1e

Podziel się opinią

Share
dw45b1e
dw45b1e
Więcej tematów