Trwa ładowanie...

USA mogą popełnić poważny błąd w sprawie Iranu

Nasilając spór dotyczący irańskiego programu nuklearnego Stany Zjednoczone mogą popełnić błąd z 2002 roku, kiedy bez wystarczających dowodów oskarżyły Irak o posiadanie broni chemicznej - pisze "New York Times".

USA mogą popełnić poważny błąd w sprawie IranuŹródło: AFP
d200x3v
d200x3v

Dziennik przypomina, że dla wielu Amerykanów przemówienie ówczesnego sekretarza stanu USA Colina Powella w ONZ dotyczące irackiej broni niekonwencjonalnej było bardzo przekonujące. Potem rozpoczęła się długa i kosztowana wojna, która pokazała, że oskarżenia te były bezpodstawne.

Po tym, jak Iran ogłosił w ubiegłym tygodniu, że buduje drugie zakłady wzbogacania uranu, nabiera siły spór Waszyngtonu z Teheranem o program atomowy - uważa "NYT". Gazeta zastanawia się, czy zamieszanie dotyczące zakładów w Kom również tym razem nie wynika z pochopnej oceny sytuacji opartej na dwuznacznych dowodach i chęci pokazania stanowczości wobec niepopularnego reżimu.

Trzeciej wojny raczej nie będzie

Zdaniem "New York Timesa" wszystko wskazuje jednak na to, że Biały Dom nie dąży tym razem do wojny. Według ministra obrony USA Roberta Gatesa operacja wojskowa jedynie opóźniłaby irańskie prace nad bronią atomową maksymalnie o trzy lata. Nic nie wskazuje też na to, aby prezydent Barack Obama chciał dodać trzecią wojnę do swoich obowiązków.

Co więcej w 2007 roku amerykański wywiad stwierdził, że Teheran wstrzymał prace nad bronią atomową w 2003 roku i USA uważają, że nadal ich nie wznowiono, chociaż innego zdania są ich sojusznicy, jak Niemcy, Izrael czy Wielka Brytania. Te państwa twierdzą, że prace wznowiono lub nawet nigdy ich nie przerwano - przekonuje "NYT".

d200x3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d200x3v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj