Trwa ładowanie...
28-12-2012 15:05

USA mają dowody, że 87-letni Johann Breyer był strażnikiem w obozie zagłady Auschwitz

Amerykański departament sprawiedliwości przekazał niemieckim władzom dokumenty, które potwierdzają, że mieszkający w Filadelfii 87-letni rzemieślnik Johann "Hans" Breyer był strażnikiem w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Do pism dotarła agencja prasowa Associated Press.

USA mają dowody, że 87-letni Johann Breyer był strażnikiem w obozie zagłady AuschwitzŹródło: AP, fot: Yad Vashem Photo Archives
d1raz1d
d1raz1d

Śledztwo przeciwko Breyerowi prowadzi niemiecka prokuratura. Do tej pory 87-latek utrzymywał, że wprawdzie był strażnikiem, ale w obozie pracy przymusowej Auschwitz I i nic nie wiedział o obozie zagłady.

- Nikogo nie zabiłem, nikogo nie zgwałciłem. Nie dostałem tam nawet mandatu (w Niemczech - przyp. red.). Nie zrobiłem nic złego - powiedział agencji AP domniemany zbrodniarz.

Odnalezione pisma rzucają jednak nowe światło na całą sprawę i poddają w wątpliwość wersję mężczyzny. Jedno, dokument administracyjny SS, wyraźnie stwierdza, że Breyer był strażnikiem w obozie Auschwitz II - miejscu masowej eksterminacji. Inny dokument świadczy o tym, że służył on w jednostce, która została przydzielona do tego miejsca.

d1raz1d

Niemieckie śledztwo przeciwko 87-latkowi toczy się na bazie obfitego materiału dowodowego zebranego przez Centralę Krajowych Administracji Wymiaru Sprawiedliwości ds. Wyjaśnienia Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu. Agencja dpa pisała, że mężczyzna brał udział w zamordowaniu w komorach gazowych w 1944 roku co najmniej 344 tys. osób, przede wszystkim węgierskich Żydów.

Według dpa mężczyzna wstąpił w 1942 roku do Waffen-SS i przeszedł szkolenie na wachmana (wartownika w obozie koncentracyjnym). Tygodnik "Der Spiegel" pisał wcześniej, że Breyer jest synem słowackiego volksdeutscha i obywatelki USA.

Jak pisze AP, władze USA zabiegały od lat bez powodzenia o odebranie Breyerowi amerykańskiego obywatelstwa. Jak wynika z wydanego w 2003 roku wyroku, Breyer nie może odpowiadać za służbę w Waffen-SS, ponieważ wstępując do tej formacji, był niepełnoletni.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że w czasie procesu zostały przedstawione dowody na to, iż Breyer jako strażnik SS w obozach Buchenwald i Auschwitz brał udział w prześladowaniach. Ze względu na amerykańskie obywatelstwo jego matki oraz niepełnoletność w chwili wstąpienia do SS nie ma jednak prawnych możliwości wydalenia go ze Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym roku sąd w Monachium skazał na pięć lat pozbawienia wolności Johna Demjaniuka, wachmana w obozie zagłady w Sobiborze za udział w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów. Władze USA pozbawiły Demjaniuka obywatelstwa amerykańskiego i deportowały go w 2009 roku do Niemiec.

d1raz1d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1raz1d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj