Trwa ładowanie...
d2empyl

USA: Łukasz Milewski Scholarship Fund


W przyszłym roku z inicjatywy stacji telewizyjnej CBS powstanie Fundacja im. Łukasza Milewskiego, polskiej ofiary zamachu na WTC.

Share
d2empyl

21-letni Łukasz Milewski był studentem spędzającym wakacje u rodziny w USA. Pracował w stołówce firmy maklerskiej Cantor Fitzgerald na 101. piętrze północnej wieży WTC.

Zostaliśmy bardzo mile zaskoczeni pomysłem CBS -­ powiedział o inicjatywie stacji telewizyjnej CBS Fryderyk Milewski, ojciec Łukasza. Jak poinformował, idea utworzenia fundacji wyszła od Jacka Renauda, producenta programu CBS "Early Show". W programie nadanym we wtorek przeprowadzony został wywiad z rodziną Łukasza, w którym obok ojca wzięła także udział jego siostra Kamila.

To było marzenie mojego synka ­- po ukończeniu szkoły w Polsce przyjechać do USA i skończyć dobry amerykański uniwersytet ­- powiedział ojciec Łukasza. Pan Fryderyk mówił, że syn myślał o podjęciu dalszej nauki w Baruch College. W szkole uczęszczał na kurs języka angielskiego. Dlatego tak dobrze mówił po angielsku -­ powiedział ojciec.

Na razie jest idea, pomysł, ale nie podjęto jeszcze formalnych kroków -­ powiedział Fryderyk Milewski. Podkreślał, że bardzo podobał mu się delikatny sposób, w jaki twórcy programu CBS przedstawili sylwetkę Łukasza. Zaznaczano w nim kilkakrotnie, że we wrześniowej tragedii zginęli ludzie z 80 krajów świata.

d2empyl

Po znalezieniu sponsorów Łukasz Milewski Scholarship Fund ­- bo taka jest angielska nazwa fundacji -­ rozpocznie działanie w przyszłym roku. Fryderyk Milewski wyraził nadzieję, że pierwszy student z Polski będzie mógł przyjechać do USA w roku akademickim 2002-2003.

Podobne nadzieje wyraził Les Kuczyński, radca prawny Związku Narodowego Polski w Chicago. Radca potwierdził, że organizacja ta będzie zarządzać funduszem stypendialnym. Nasza filozofia -­ powiedział Les Kuczyński ­- jest następująca: chcemy, aby w ramach programu stypendialnego wydawać mniejsze kwoty, ale aby przyjeżdżała większa liczba studentów, nie odwrotnie ­- jeden student, duże stypendium. Jak poinformował, Związek Narodowy Polski w Chicago ma spore doświadczenie w kierowaniu tego typu funduszami. Od kilkunastu lat organizacja ta przydziela co roku 250-300 stypendiów polsko-amerykańskim studentom.

Sponsorami fundacji maja być m.in. Cantor Fitzgerald ­ firma, w której pracował Łukasz i stacja telewizyjna CBS. (Marek Tomaszewski/pr)

d2empyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2empyl
Więcej tematów