ŚwiatUSA: Korea Płn. przenosi swoje instalacje atomowe

USA: Korea Płn. przenosi swoje instalacje atomowe

Korea Północna rozpoczęła przenoszenie niektórych instalacji zdemontowanych wcześniej z
ośrodka atomowego w Jongbion, ale nie wydaje się, by zamierzała ponownie wyposażyć ten obiekt - poinformował Departament Stanu USA.

03.09.2008 | aktual.: 03.09.2008 19:58

Według mojej wiedzy, która opiera się na informacjach od osób na miejscu, nie jest to próba odbudowania, ponownego zainstalowania sprzętu w ośrodku w Jongbion - powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack. Jak dodał McCormack, główny amerykański negocjator w rozmowach z Phenianem Christopher Hill uda się w czwartek do Pekinu na konsultacje z przedstawicielami chińskich władz.

Amerykańska telewizja Fox News podała we wtorek wieczorem, że Korea Północna zainicjowała procedury związane z ponownym montażem reaktora jądrowego w swym ośrodku atomowym w Jongbion.

Stacja powołała się na informacje anonimowych źródeł amerykańskich, które twierdzą także, iż wszczęte w Jongbion procedury mają stanowić odpowiedź Phenianu na waszyngtońską odmowę usunięcia Korei Północnej z listy państw wspierających terroryzm.

26 sierpnia Korea Płn. oskarżyła Stany Zjednoczone o złamanie układu sześciostronnego i zagroziła ponownym uruchomieniem zakładów atomowych w Jongbion, zapowiadając też wstrzymanie rozpoczętego w listopadzie zeszłego roku demontażu reaktora w tym ośrodku.

Sześciostronne negocjacje w sprawie północnokoreańskiego programu atomowego - prowadzone w Pekinie z udziałem przedstawicieli USA, Chin, Rosji, Japonii i obu państw koreańskich - zapoczątkowano w 2003 roku. W 2006 roku Korea Płn. dokonała pierwszej próby atomowej. Po kolejnych seriach rokowań, ostatecznie w październiku zeszłego roku uzyskano zgodę Korei Płn. na demontaż ośrodka w Jongbion i sporządzenie przez nią raportu na temat jej programu atomowego. W zamian zaoferowano pomoc i usunięcie z amerykańskiej listy sponsorów terroryzmu.

Raport Korei Płn. o jej programie atomowym przekazano negocjatorom z półrocznym opóźnieniem, dopiero w czerwcu br. Okazało się jednak, iż nadal brak zgody co do metod weryfikacji zawartych w dokumencie danych. Stąd też administracja USA odłożyła realizację przyjętych na siebie zobowiązań, w tym usunięcia Korei Płn. z listy państw sponsorów terroryzmu, do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)