USA: Izba Reprezentantów uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo
Izba Reprezentantów USA uznała Wielki Głód na Ukrainie z lat 1932-1933 za ludobójstwo. Z decyzji tej bardzo zadowolony jest Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy.
USA: Izba Reprezentantów uznała Wielki Głód za ludobójstwo
Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych jednogłośnie stwierdziła, że klęska Wielkiego Głodu, jaka panowała na Ukrainie w latach 30. XX wieku, była ludobójstwem. W październiku taką samą decyzję podjął Senat USA.
Z decyzji Izby Reprezentantów zadowolony jest ukraiński prezydent Petro Poroszenko. - "Podjęta została decyzja, na którą Ukraińcy oczekiwali od dziesięcioleci i nad którą intensywnie pracowała nasza dyplomacja i ukraińska społeczność w USA. Izba Reprezentantów USA uznała Wielki Głód za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Jest to bez wątpienia historyczna decyzja całego Kongresu USA" - napisał na portalu społecznościowym Twitter.
Wielki Głód na Ukrainie
Ukraina przeżyła trzy fazy głodu - pierwszy w latach 1921-1923, drugi w latach 1932-1933 i trzeci w latach 1946-1947. Ten z lat 30. uznaje się za najbardziej tragiczny i nadano mu tytuł Wielkiego Głodu. Łącznie zginęło wówczas ponad dziesięć milionów ludzi (dziennie średnio 25 tysięcy), głównie z rejonów centralnej i wschodniej Ukrainy. Dochodziło też do przypadków kanibalizmu.
Klęska spowodowana była polityką ZSRR, mianowicie przymusową kolektywizacją rolnictwa i bezwzględną egzekucją narzuconych chłopom obowiązkowych dostaw zboża, które przekraczały możliwości produkcyjne wsi. Historycy uważają, że głód był wywołany sztucznie.
Polska uznała Wielki Głód za ludobójstwo w 2006 roku.