Trwa ładowanie...
d28feo0

USA: firma Arthur Andersen uznana za winną

Po trwających 10 dni naradach ława przysięgłych w Houston w Teksasie uznała w sobotę, że znana firma
audytorska Arthur Andersen utrudniała pracę wymiaru sprawiedliwości w śledztwie w sprawie bankructwa koncernu Enron.

d28feo0
d28feo0

Werdykt "winny" oznacza, że Andersen (AA) straci licencję na prowadzenie kontroli finansowej firm, których akcje są emitowane na giełdzie papierów wartościowych. Będzie też musiał zapłaci grzywnę w wysokości pół miliona dolarów.

Przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że zamierzają złożyć apelację. Dzisiejszy werdykt jest niesłuszny - uważa firma, która chce się odwołać od orzeczenia o winie, opartego, jej zdaniem, na wadliwych przesłankach.

AA stracił już wielu klientów i jest w głębokim kryzysie po serii pozwów, skierowanych przeciw niemu przez poszkodowanych w wyniku bankructwa Enronu. Firma musiała już zwolnić większość ze swoich 26 tys. pracowników; pozostało ich około 10 tys.

Jesienią zeszłego roku pracownicy Andersena niszczyli dokumenty z audytów Enronu, wiedząc, że plajta tego koncernu energetycznego była już wtedy przedmiotem dochodzenia, prowadzonego przez Komisję Kontroli Giełdy (SEC) i Kongres.

d28feo0

Adwokaci AA próbowali dowodzić, że dokumenty niszczono w celach „porządkowych", a nie po to, by zacierać ślady. Po wysłuchaniu argumentów obu stron na trwającym pięć tygodni procesie, ławnicy nie dali temu wiary.

Audytorzy AA akceptowali sprawozdania finansowe Enronu, chociaż dyrekcja tego koncernu fałszowała je, ukrywając straty i długi przedsiębiorstwa w setkach filii i spółek zależnych, formalnie nie będących częścią struktury firmy.

W rezultacie bankructwa Enronu tysiące pracowników centrali firmy w Teksasie straciły całe swoje oszczędności, ulokowane w zakładowych funduszach emerytalnych, które inwestowały w jej akcje.

Jak dotychczas jednak - chociaż bankructwo ogłoszono jesienią zeszłego roku - żaden z członków kierownictwa Enronu nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej. (an)

d28feo0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28feo0
Więcej tematów