PolskaKoronawirus. Dystans nie chroni przed COVID-19? Zaskakujące badania w USA

Koronawirus. Dystans nie chroni przed COVID-19? Zaskakujące badania w USA

Naukowcy z prestiżowego amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) zbadali na ile zachowywanie dystansu społecznego w pomieszczeniach chroni przed zakażeniem COVID-19. Okazuje się, że wyniki wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

USA. Dystans nie chroni przed zakażeniem? Zaskakujące badania
USA. Dystans nie chroni przed zakażeniem? Zaskakujące badania
Źródło zdjęć: © East News
Maciej Zubel

Wyniki badań zaskakują tym bardziej, że są zaprzeczeniem tego, co zaleca Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), a nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Z ustaleń profesorów Martina Z. Bazanta oraz Johna W.M. Busha wynika, że ryzyko zakażenia koronawirusem w zamkniętych pomieszczeniach, niezależnie od odstępu, jest tak samo duże. Nawet w przypadku posiadania maseczki.

Koronawirus. Czy dystans ma znaczenie?

- Twierdzimy, że zasada 6 stóp (ok 2 metrów – red.) naprawdę nie przynosi z reguły korzyści, zwłaszcza gdy ludzie noszą maseczki. (…) Nie ma to żadnego fizycznego uzasadnienia, ponieważ powietrze, którym oddycha osoba nosząca maskę, ma tendencję do unoszenia się w górę, w dół i wszędzie w zamkniętym pomieszczeniu. Jesteś bardziej narażony na to co się tam ogólnie unosi niż na zakażenie od innej osoby niezależnie od odległości - mówił Bazant cytowany przez stację CNBC.

Dzięki tym sposobom więcej nie wyrzucisz skorupek jaj do kosza

Według niego, ryzyko zakażenia bardziej niż liczba osób mogąca przebywać w jednym pomieszczeniu, zwiększa czas ich przebywania obok siebie. Jeśli mamy do czynienia z większą liczbą osób w jednym miejscu to - zdaniem naukowców z MIT - problemem z punktu widzenia epidemiologicznego może się to stać dopiero po kilku godzinach. Krótkie spotkania mają niewielki wpływ na ryzyko zakażenia.

Istotna jest też wykonywana aktywność. Wirus częściej przenosi się w pomieszczeniach, gdzie ludzie rozmawiają, oddychają lub jedzą.

- Nasza analiza pokazuje, że wiele zamkniętych przestrzeni w rzeczywistości nie musi być zamkniętych. Często przestrzeń jest wystarczająco duża, wentylacja jest wystarczająco dobra, ilość czasu spędzanego razem przez ludzi jest taka, że pomieszczenia mogą być bezpiecznie użytkowane - podkreślił Bazant.

 Przeczytaj również:

Źródło: PAP

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)