Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dystans nie chroni przed COVID-19? Zaskakujące badania w USA

Naukowcy z prestiżowego amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) zbadali na ile zachowywanie dystansu społecznego w pomieszczeniach chroni przed zakażeniem COVID-19. Okazuje się, że wyniki wcale nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

USA. Dystans nie chroni przed zakażeniem? Zaskakujące badaniaUSA. Dystans nie chroni przed zakażeniem? Zaskakujące badaniaŹródło: East News
d1n3nj4
d1n3nj4

Wyniki badań zaskakują tym bardziej, że są zaprzeczeniem tego, co zaleca Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), a nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Z ustaleń profesorów Martina Z. Bazanta oraz Johna W.M. Busha wynika, że ryzyko zakażenia koronawirusem w zamkniętych pomieszczeniach, niezależnie od odstępu, jest tak samo duże. Nawet w przypadku posiadania maseczki.

Koronawirus. Czy dystans ma znaczenie?

- Twierdzimy, że zasada 6 stóp (ok 2 metrów – red.) naprawdę nie przynosi z reguły korzyści, zwłaszcza gdy ludzie noszą maseczki. (…) Nie ma to żadnego fizycznego uzasadnienia, ponieważ powietrze, którym oddycha osoba nosząca maskę, ma tendencję do unoszenia się w górę, w dół i wszędzie w zamkniętym pomieszczeniu. Jesteś bardziej narażony na to co się tam ogólnie unosi niż na zakażenie od innej osoby niezależnie od odległości - mówił Bazant cytowany przez stację CNBC.

Dzięki tym sposobom więcej nie wyrzucisz skorupek jaj do kosza

Według niego, ryzyko zakażenia bardziej niż liczba osób mogąca przebywać w jednym pomieszczeniu, zwiększa czas ich przebywania obok siebie. Jeśli mamy do czynienia z większą liczbą osób w jednym miejscu to - zdaniem naukowców z MIT - problemem z punktu widzenia epidemiologicznego może się to stać dopiero po kilku godzinach. Krótkie spotkania mają niewielki wpływ na ryzyko zakażenia.

d1n3nj4

Istotna jest też wykonywana aktywność. Wirus częściej przenosi się w pomieszczeniach, gdzie ludzie rozmawiają, oddychają lub jedzą.

- Nasza analiza pokazuje, że wiele zamkniętych przestrzeni w rzeczywistości nie musi być zamkniętych. Często przestrzeń jest wystarczająco duża, wentylacja jest wystarczająco dobra, ilość czasu spędzanego razem przez ludzi jest taka, że pomieszczenia mogą być bezpiecznie użytkowane - podkreślił Bazant.

 Przeczytaj również:

d1n3nj4

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n3nj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n3nj4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj