Trwa ładowanie...
d1o8bu6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA apelują o zaprzestanie przemocy wobec ludności cywilnej w Jemenie

• Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Ned Price zaapelował o zaprzestanie ataków wymierzonych w ludność cywilną w Jemenie
• Zachęcał do podjęcia rozmów pokojowych przez wszystkie strony zaangażowane w konflikt w tym kraju
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA apelują o zaprzestanie przemocy wobec ludności cywilnej w Jemenie
(AFP, Fot: SALEH AL-OBEIDI)
d1o8bu6

Price potępił niedawny ostrzał kliniki prowadzonej na północy kraju przez Lekarzy bez Granic (MsF), w wyniku którego śmierć poniósł kierowca karetki pogotowia. Odniósł się też do śmierci cywilów (w tym niezależnego dziennikarza) w mieście Sana oraz ataku na terminal naftowy Ras Isa.

Jak podkreślił, szczególne zaniepokojenie strony amerykańskiej wywołują powtarzające się ataki na jemeńskie porty położone nad Morzem Czerwonym. Wezwał do zaprzestania tych ataków. Z ich powodu pomoc żywnościowa i lekarstwa dla ludności Jemenu nie mogą dotrzeć do najbardziej potrzebujących - zaznaczył.

Koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej bombarduje w Jemenie od marca pozycje szyickich rebeliantów z ruchu Huti walczących o obalenie reżimu prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Z ruchem Huti współdziałają oddziały wojskowe lojalne wobec poprzedniego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Obecny chaos w Jemenie jest spuścizną po wieloletnich dyktatorskich rządach Salaha, obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego (ang. National Security Council) USA jest organem administracji państwowej, składającym się z doradców ds. bezpieczeństwa i członków gabinetu. Odpowiada za bezpieczeństwo i obronę Stanów Zjednoczonych. Rada powstał z inicjatywy prezydenta Harry'ego Trumana w 1947 r.

d1o8bu6

Podziel się opinią

Share

d1o8bu6

d1o8bu6
Więcej tematów