Trwa ładowanie...
dg729jo

USA. Apel o potępienie Polski. "To się nigdy nie skończy"

Kilkudziesięciu kongresmenów podpisało apel w sprawie potępienia przez USA m.in. "antysemityzmu" w Polsce i na Ukrainie. RP jest ostatnim krajem Europy, który nie uregulował sprawy rekompensaty za mienie żydowskie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wtorek Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła "ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono"
We wtorek Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła "ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono" (Pixabay.com, Fot: Pixabay.com/Domena publiczna)
dg729jo

"Ponad 50 członków Kongresu podpisało apel w sprawie potępienia przez USA "antysemityzmu oraz negowania Holokaustu finansowego przez państwo na Ukrainie i w Polsce" napisał na Twitterze Marcin Makowski.

We wtorek Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła przez aklamację tzw. ustawę JUST - czyli "Ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono". Aby Just Act wszedł w życie, musi podpisać go jeszcze prezydent USA Donald Trump. Ustawę przyjął najpierw Senat, a następnie Izba Reprezentantów.

dg729jo

W uchwale JUST nazwa Polski nie pada. Mowa ogólnie o 46 krajach, które w 2009 r. podpisały w Terezinie deklarację w sprawie własności żydowskiej z okresu Zagłady. Jednak problem dotyczy Polski w sposób szczególny, nie tylko dlatego, że połowę ofiar Zagłady stanowili Polacy.

– Polska jest ostatnim krajem Europy, który nie uregulował sprawy rekompensaty za mienie żydowskie – mówi z „Rz" Nachliel Dison, p.o. dyrektora Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO).

Jeszcze 26 marca 59 spośród 100 senatorów napisało list do premiera Morawieckiego, w którym apelują o uwzględnienie ocalałych z Holokaustu i ich potomków w projekcie ustawy o reprywatyzacji, który szykuje rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Rzeczpospolita / Twitter

dg729jo

Podziel się opinią

Share
dg729jo
dg729jo
Więcej tematów