WP

USA. Przyjęto ustawę ws. mienia ofiar Holokaustu

We wtorek Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono, dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ustawa JUST Act, dotyczy restytucji mienia pożydowskiego
Ustawa JUST Act, dotyczy restytucji mienia pożydowskiego (Pixabay.com)
WP

Projekt ustawy JUST (co po angielsku znaczy "sprawiedliwie") został zgłoszony w Izbie Reprezentantów w lutym ubiegłego roku przez Josepha Crowleya, Demokratę ze stanu Nowy Jork. W grudniu ustawę o identycznym brzmieniu przyjął Senat.

Ustawa JUST Act, dotyczy restytucji mienia pożydowskiego. Odkąd opatrzony sygnaturą S.447 dokument został w grudniu jednogłośnie przyjęty przez amerykański Senat, zyskał w Polsce złą sławę, szczególnie w kręgach prawicowych.

WP

Zarzuca się, że ustawa stworzy podstawę do wielomiliardowych roszczeń ze strony środowisk żydowskich w sprawie tzw. mienia bezdziedzicznego. Protestujący przeciwko ustawie działacze amerykańskiej Polonii mówią o kwotach rzędu 65-330 miliardach dolarów i szantażu wobec Polski.

Poseł PiS Krystyna Pawłowicz pisze o "zniszczeniu Polski" i "gwałcie na prawie międzynarodowym i wszelkich cywilizowanych zasadach". Jej wpis rozniósł się jak burza; został podany dalej prawie 700 razy i "polubiony" ponad tysiąc razy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF24 / WP

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP