USA: 12 przypadków zakażenia wąglikiem
Bakterie, które budzą strach (AFP)
Policjant i dwóch laborantów, którzy badali przypadek wąglika w biurach telewizji NBC, wykazują objawy zakażenia bakterią, zwiększając tym samym łączną liczbę przypadków
w USA do 12, poinformowały w niedzielę władze.
Władze stanu Nevada podały natomiast, że u czterech osób, które mogły mieć kontakt z wysłanym do siedziby Microsoftu listem z bakteriami, nie stwierdzono wystąpienia wąglika, zaś w przypadku dwóch kolejnych - wyniki nie są jeszcze znane.
Tommy Thompson, amerykański minister zdrowia i świadczeń socjalnych, powiedział w Waszyngtonie, że uważa przypadki wąglika w Nowym Jorku, Nevadzie i Florydzie za przykłady bioterroryzmu. Wysyłanie wąglika pocztą jest z pewnością aktem terroryzmu - oświadczył w niedzielę w programie Fox News.
Dodał on, że zwróci się do Kongresu o ponad 1,5 miliarda dolarów na zapobieganie bioterroryzmowi. Część z tych pieniędzy ma być przeznaczona na przygotowanie wystarczającej ilości antybiotyków dla 12 milionów osób na czas 60 dni, czyli sześciokrotnie więcej niż jest obecnie.
Minister sprawiedliwości John Ashcroft uznał, że jest _ za wcześnie, by przesądzać o istnieniu bezpośredniego związku_ z organizacją terrorystyczną Osamy bin Ladena, ale dodał, że należy te przypadki traktować, tak jakby był taki związek.
Nowe przypadki wąglika w Nowym Jorku zwiększyły ich ogólną liczbę w całym kraju do 12. Strach przed wąglikiem zaczął się 4 października, kiedy pierwszą ofiarą wąglika został dziennikarz jednej z redakcji na Florydzie. Jego śmierć była pierwszą w USA spowodowaną przez tę bakterię od 1976 roku. (reb)