URTiP: Konkurs na podmiot świadczący usługę powszechną

URTiP rozpoczął konkurs na firmę telekomunikacyjną, która będzie świadczyć klientom usługę powszechną.

Oferty w konkursie mogą być składane do 30 listopada.

Usługa powszechna to zestaw podstawowych usług telekomunikacyjnych, które muszą być zapewnione na terenie całej Polski, z zachowaniem określonej jakości i ceny. Jest to m.in.: udostępnienie połączeń krajowych i międzynarodowych, zapewnienie połączenia z internetem, prowadzenie biura numerów i świadczenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Warunki korzystania z tych usług będą musiały być tak skonstruowane, by abonent nie musiał korzystać z usług dodatkowych, które nie są niezbędne do świadczenia usługi powszechnej.

Jak podkreślił rzecznik prasowy URTiP Jacek Strzałkowski, podmiot lub podmioty wybrane w konkursie nie mogą klientowi odmówić świadczenia usługi powszechnej z powodów np. ekonomicznych czy też braku sieci telekomunikacyjnej w danym regionie.

Strzałkowski poinformował, że zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, w sytuacji gdy żaden podmiot nie zgłosi się do udziału w konkursie, URTiP wyznaczy administracyjnie firmę do świadczenia usługi. "Będzie to operator o znaczącej pozycji na rynku, czyli Telekomunikacja Polska" - powiedział Strzałkowski.

Dodał, że URTiP nie spodziewa się jednak takiej sytuacji, bowiem świadczenie usługi powszechnej, w przypadku gdy będzie nierentowne, zostanie zrefundowane. W tym celu został powołany tzw. fundusz usługi powszechnej, do którego środki będą wpłacały pozostałe firmy telekomunikacyjne w wysokości nie przekraczającej 1 proc. ich rocznych przychodów.

Firmy telekomunikacyjne mogą składać oferty w konkursie, by świadczyć usługę powszechną na obszarze jednej bądź kilku stref numeracyjnych oraz na obszarze całego kraju. Rzecznik URTiP nie wykluczył, że może dojść do sytuacji, gdy na jednym obszarze usługę powszechną będą świadczyły dwa podmioty.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)