Trwa ładowanie...

Urodziny Radia Maryja: Rydzyk tłumaczy się ze swoich słów. "Kocham Kościół"

Ojciec Tadeusz Rydzyk wydał oświadczenie dotyczące swoich wypowiedzi na urodzinach Radia Maryja. Duchowny przeprosił za swoje słowa.

Urodziny Radia Maryja. Ojciec Tadeusz Rydzyk Urodziny Radia Maryja. Ojciec Tadeusz Rydzyk Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d486irv
d486irv

"Chcę stanowczo oświadczyć, iż w słowach, które wypowiedziałem 5 grudnia 2020 r. przy okazji obchodów rocznicy założenia Radia Maryja, nie było moją intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych. Tacy sprawcy, po rzetelnym dochodzeniu i udowodnieniu, winni spotkać się ze stosowną karą" - czytamy na stronie Radia Maryja.

Ksiądz Rydzyk przypomniał, że każdy niegodny czyn jest grzechem. "Zarazem jednak grzech seksualnego molestowania małoletnich jest przestępstwem, które winno być traktowane zgodnie ze wskazaniami Kościoła i procedurami prawa cywilnego" - wyjaśnił duchowny.

Zobacz także: Burza po urodzinach Radia Maryja. Simon ostro: "Być może szykują sobie śmierć"

Urodziny Radia Maryja. Ojciec Rydzyk wydał oświadczenie

Dyrektor toruńskiej rozgłośni dodał, że "kocha Kościół" i nie miał zamiaru w żaden sposób rozmywać problemu pedofilii wśród duchownych. "Mówiąc to, mam na myśli przede wszystkim ofiary tych czynów, będące przecież także dziećmi Kościoła" - napisał ojciec Tadeusz Rydzyk.

d486irv

Ksiądz Rydzyk dodał także, że nie miał zamiaru krytykować i podważać decyzji papieża wobec sprawy ks. bps Edwarda Janiaka. "W mojej wypowiedzi odnosiłem się do atmosfery medialnej, która ferując przedwczesne wyroki, utrudnia właściwym organom rzeczowe zbadanie problemu, dogłębne wyjaśnienie jego przyczyn, aby ofiary mogły otrzymać niezbędne zadośćuczynienie, a Kościół – również zraniony takimi czynami – środki zaradcze na przyszłość" - czytamy na stronie radiomaryja.pl.

Na koniec oświadczenia toruński duchowny napisał, że ma świadomość tego, że jego "spontaniczne wypowiedzi" mogły przynieść ból wielu osobom. "Przepraszam, iż tak się stało. Nie było to moim zamiarem". Ojciec Rydzyk dodał, że będzie modlił się za skrzywdzone osoby oraz ich rodziny. Modlitwę będzie można usłyszeć na antenie Radia Maryja.

Urodziny Radia Maryja. Wystąpienia ojca Tadeusza Rydzyka

Dyrektor Radia Maryja podczas swojego wystąpienia powiedział m.in., że biskup Edward Janiak, który został oskarżony o tuszowanie pedofilii w polskim Kościele, to "współczesny męczennik".

Ponadto o. Rydzyk stwierdził, że filmy dokumentalne o pedofilii w Kościele to "manipulacja oraz oszczerstwo". - To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. Jedna jest tylko Maryja. Ponosimy konsekwencje za nasze czyny, ale to jest straszne, co się dzieje - stwierdził Rydzyk. Słowa duchownego oburzyły wiele środowisk. Wypowiedź księdza Rydzyka ostro skomentował m.in. Jarosław Wałęsa, nazywając duchownego "gnidą".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d486irv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d486irv
Więcej tematów