Urodziny Antoniego Macierewicza. Polacy ocenili jego działalność publiczną (Badanie)
Urodzony 71 lat temu Antoni Macierewicz od wielu dekad jest aktywny w życiu politycznym. Jak jego działalność oceniają Polacy? Niezbyt dobrze - ponad połowa uważa, że bardziej zaszkodził Polsce.
03.08.2019 11:03
Rok temu Antoniemu Macierewiczowie wyprawiono huczne urodziny. W warszawskim kubie Palladium oklaskiwał go m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. A jak wielu Polaków przyklasnęłoby publicznej działalności wiceprezesa partii rządzącej? Spytaliśmy.
Wyniki badania przeprowadzonego na panelu Ariadna nie są chyba dla Antoniego Macierewicza zbyt dobrym prezentem urodzinowym. 53 proc. respondentów uważa, że polityk przez dekady swojej publicznej aktywności bardziej zaszkodził Polsce, niż się jej przysłużył. Wśród wyborców PO nie ma zaskoczenia - taki pogląd podziela 84 proc. badanych. Ale także w elektoracie PiS odpowiedź "bardziej zaszkodził niż przysłużył się Polsce" wskazało 38 proc. respondentów.
Zobacz także: Loty Kuchcińskiego. Ostre słowa Leszka Millera pod adresem Marszałka Sejmu
Kolejna odpowiedź, wskazana przez 36 proc. ogółu badanych, to "nie miał większego wpływu na losy Polski". To także nie będzie najlepszy prezent urodzinowy dla Antoniego Macierewicza. Wszak jego otoczenie wkłada wiele wysiłku w budowanie jego mitu jako jednej z główny postaci ruchu antykomunistycznego. Przypomina się też jego rolę w procesie dekomunizacji (tzw. noc teczek), likwidacji WSI czy w aktywność ws. katastrofy smoleńskiej. Tymczasem aż 44 proc. wyborców PiS uznało, że wiceprezes partii nie miał większego wpływu na losy naszego kraju. W elektoracie PO tego zdania jest zaledwie 14 proc. badanych.
Zaledwie co dziesiąty respondent uważa, że Antoni Macierewicz przysłużył się Polsce. Tę opinię podziela 18 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości i zaledwie 2 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej.
Zobacz także
Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 26 – 30 lipca 2019 roku.