Trwa ładowanie...

Urodziło się pierwsze na świecie dziecko, które ma troje rodziców

• Jak podaje New Scentist, kobieta urodziła dziecko, które posiada troje rodziców
• Chłopiec ma unikalny kod DNA pochodzący od rodziców oraz od dawczyni
• Narodziny chłopca były możliwe dzięki kontrowersyjnej metodzie - donacji mitochondrialnej

Urodziło się pierwsze na świecie dziecko, które ma troje rodzicówŹródło: Pixabay
d24rp4i
d24rp4i

Chłopiec, który narodził się pięć miesięcy temu ma unikalny kod DNA pochodzący od obojga rodziców i dawczyni. Matka chłopca jest nosicielką choroby genetycznej, przed którą rodzicie chcieli uchronić swojego potomka.

Metoda, której amerykańscy naukowcy użyli do stworzenia zdrowej komórki jajowej jest zabroniona w Stanach Zjednoczonych. Dlatego eksperymentu dokonano w Meksyku, w którym prawo dopuszcza tak zaawansowaną ingerencję w komórki rozrodcze.

Naukowcy pobrali komórki jajowe od matki i dawczyni. W komórce jajowej matki zostawiono tylko jądro komórkowe, odwrotnie niż w komórce dawczyni. Tym sposobem połączono jądro jednej komórki z mitochondrium innej. Nowa komórka jajowa, która powstała wskutek zabiegu została połączona metodą in vitro z plemnikiem.

Chłopiec ma 0,1 % DNA dawczyni oraz wszystkie cechy genetyczne rodziców. Dzięki metodzie prawdopodobieństwo wystąpienia u chłopca choroby genetycznej, której nosicielką jest jego matka, zostało wyeliminowane. Mama chłopca posiada zespół Leigha. Ta choroba genetyczna powoduje śmierć każdego poczętego dziecka nosiciela, zatem nie mogłaby nigdy mieć potomstwa.

Metoda, którą zastosowali naukowcy jest bardzo kontrowersyjna i jak dotąd dozwolona jedynie w Wielkiej Brytanii.

d24rp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24rp4i
Więcej tematów