PolskaUroczystości żałobne i pogrzebowe - zmiany w ruchu

Uroczystości żałobne i pogrzebowe - zmiany w ruchu

W związku z sobotnimi uroczystościami żałobnymi na Placu Piłsudskiego i niedzielnymi uroczystościami pogrzebowymi na Wawelu należy liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu w Warszawie i w Krakowie.

Uroczystości żałobne i pogrzebowe - zmiany w ruchu
Źródło zdjęć: © PAP

15.04.2010 | aktual.: 16.04.2010 06:31

Warszawa

Uroczystości żałobne poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku odbędą się na Placu Piłsudskiego w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza. Zbiorowa ceremonia pogrzebowa wszystkich ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, na czele z Parą Prezydencką odbędzie się o godzinie 12.00. W rejonie Placu Piłsudskiego znajdą się dwa szpitale polowe i pięć telebimów. Tuż obok Papieskiego Krzyża powstanie sektor dla osób niepełnosprawnych. Obok będą też miejsca dla rodzin zmarłych i zaproszonych gości.

W okolicach Placu Piłsudskiego zostaną wprowadzone znaczące ograniczenia ruchu. W związku z tym nie będzie możliwy przejazd od ul. Mazowieckiej do ul. Moliera. Zamknięta będzie ul. Królewska od skrzyżowania z Marszałkowską do skrzyżowania z ul. Krakowskie Przedmieście oraz odcinek ul. Mazowieckiej pomiędzy Traugutta a Królewską. W nocy z czwartku na piątek w całości zostanie zamknięta ul. Senatorska na odcinku Miodowa - Plac Bankowy. Jednocześnie wprowadzony zostanie zakaz parkowania w obszarze ulic: Świętokrzyska - Marszałkowska - Trasa W-Z - Browarna - Topiel - Tamka. Kolejne ograniczenia wprowadzone zostaną w nocy z piątku na sobotę. Wówczas wyłączony z ruchu zostanie obszar zamknięty ulicami: Al. Jerozolimskie - Jana Pawła II - Trasa W-Z - Wisłostrada.

Największe ograniczenia ruchu obowiązywać będą w sobotę. Od północy zamknięte dla samochodów osobowych będą ulice: Marszałkowska (od Al. Jerozolimskich do Al. Solidarności), Świętokrzyska i Tamka (od ul. Kruczkowskiego do ronda ONZ)
, Królewska (od Pl. Grzybowskiego do ul. Marszałkowskiej) i Emilii Plater. Zamknięte zostaną również: Trasa W-Z (przed uroczystościami na odcinku Wisłostrada - Al. Jana Pawła II, a po nich - od Dworca Wileńskiego do Al. Jana Pawła II); ulice Szpitalna, Zgoda i Mazowiecka; krótki odcinek ul. Kruczej (na północ od Al. Jerozolimskich) oraz przecznice na wschód od Al. Jana Pawła II - od ronda ONZ do Al. Solidarności).

W sobotę utrudnione będzie także poruszanie się komunikacją miejską. Na odcinku między ul. Stawki a Pl. Zbawiciela wyłączona dla transportu zbiorowego zostanie ulica Marszałkowska. Tramwaje ul. Marszałkowską nie będą jeździć od początku kursowania, a autobusy zostaną wycofane ok. godz. 12.00. Objazdy zostaną poprowadzone przez Al. Jana Pawła II. Niewykluczone są także wcześniejsze wyłączenia w obliczu dużego ruchu pieszych.

Al. Jerozolimskie będą zamykane dla komunikacji miejskiej okresowo - na czas przejazdu zagranicznych delegacji przez Krakowskie Przedmieście. To samo dotyczy ul. Świętokrzyskiej. Po uroczystościach, podczas dłuższego zamknięcia tych ulic, objazd prowadzić będzie przez ulice E. Plater i Al. Jerozolimskie. Na Trasie W-Z ruch tramwajowy zostanie wyłączony w południe, ale już od rana nieczynne będą przystanki przy Starym Mieście. Autobusy znikną z Trasy W-Z w chwili zakończenia uroczystości na Pl. Piłsudskiego. W sobotę autobusy nie będą też kursować ulicami Senatorską i Królewską.

Częściej będzie kursować metro, w godz. od 6.00 do 12.00 i od 14.00 do 20.00 pociągi będą jeździły co trzy minuty. Do centrum miasta będzie można dojechać także koleją. Pociągi SKM będą kursować według rozkładu jazdy z dnia poprzedniego. W sobotę czynne będą także wszystkie parkingi, działające w systemie parkuj i jedź. Miasto prowadzi rozmowy z administratorami największych centrów handlowych na terenie miasta, bo także one udostępniły swoje miejsca parkingowe. Jak powiedział dyrektor zarządu transportu miejskiego Leszek Ruta, autobusy mogą być kierowane na parkingi oddalone od centrum miasta; np. na węzeł komunikacyjny na Młocinach i na teren wyścigów konnych. Ich pasażerowie dojadą na uroczystości komunikacją miejską. Jak dodał, "ścisłe centrum miasta należy potraktować w tym czasie jako rejon komunikacji pieszej".

Miasto uruchomiło też infolinię 800 70 70 47 i pod adresem info@um.warszawa.pl.. Infolinia działa w czwartek, piątek i sobotę w godz. 8-20.

Kraków

Trumny z ciałami Pary Prezydenckiej pojawią się w Kościele Mariackim w niedzielę około godz. 10.00. Msza żałobna rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o 14.00. W kościele zmieści się około 700 osób. Będą to przede wszystkim głowy państw, które przybędą na uroczystości pogrzebowe, przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej oraz najbliżsi zmarłych. Przed bazyliką zostanie także ustawionych 2 tys. krzeseł dla gości. Wejście na Rynek Główny będzie możliwe ze wszystkich stron z wyjątkiem dojścia od Małego Rynku oraz ulicy Grodzkiej, którą przejdzie kondukt pogrzebowy w drodze na Wawel. Z płyty znikną też wszelkie stoiska handlowe i ogródki kawiarniane.

Na Rynku ustawione będą telebimy. Pomieścić się tam może około 100 tysięcy osób. Ekrany zostaną także ustawione w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, na lotnisku w Czyżynach oraz na wydzielonej części krakowskich Błoń. Na dzień uroczystości przewidziano zorganizowanie kilku punktów dla dzieci zaginionych - dwóch stałych zlokalizowanych w siedzibie Komisariatu I Policji przy ul. Lubicz 21 oraz posterunku policji w Rynku Głównym 27 oraz dwóch ruchomych w oznakowanych samochodach w pobliżu Wawelu oraz przy placu Kolejowym. Punkt medyczno-sanitarny znajdzie się na Rynku Głównym, niedaleko Sukiennic, w pobliżu kościoła św. Wojciecha.

Poważne utrudnienia w ruchu w Krakowie zaczną się już w sobotę. Praktycznie całe Stare Miasto i wiele ulic będzie objętych zakazem parkowania. Część ulic zostanie w ogóle wyłączona z ruchu. W sobotę od godz. 10.00 wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania się i postoju na ulicach: Mirowskiej, Ks. Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej, Powiśle, Straszewskiego, Franciszkańskiej, Dominikańskiej, św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Starowiślnej), Starowiślnej, Na Zjeździe, Nadwiślańskiej, 3 Maja, Piastowskiej (na wysokości Błoń), Al. Krasińskiego (od 3 Maja do Zwierzynieckiej).

W niedzielę od wczesnych godzin rannych ulice w obrębie Wawelu zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. W miejscach tych będą policjanci ruchu drogowego, którzy będą informować kierowców o utrudnieniach i kierować na objazdy. W niedzielę od północy zakazy zatrzymywania się i postoju obejmą ulice: Tyniecką, Praską, Zielińskiego, Monte Cassino, Konopnickiej, Zwierzyniecką, Dietla (po stronie Kazimierza), Drogę do Zamku, Grodzką, Idziego, Podzamcze, Rynek Główny.

Od godz. 6 dołączą do nich ulice: Stradomska, św. Anny, Szpitalna (od św. Tomasza) Mały Rynek, Mikołajska (do św. Krzyża), św. Krzyża, Sienna, Pl. Mariacki, Bernardyńska, Smocza, Koletek, św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej), św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej), Sukiennicza.

Policja apeluje do osób mieszkających w okolicach Wawelu o nie parkowanie samochodów wzdłuż ulic i pozostawienie wolnych miejsc, by nie utrudniać ruchu osobom, które będą chciały oddać hołd Parze Prezydenckiej i towarzyszyć podczas przejazdu konduktu. Policjanci informują, że zaparkowane pojazdy będą odholowywane na koszt państwa.

Do Warszawy i Krakowa przyjadą tłumy

Za darmo, na sobotnie uroczystości żałobne do Warszawy będą mogli dotrzeć mieszkańcy Katowic. Karnety na przejazd w obie strony będzie można odbierać od piątku w Centrum Informacji Turystycznej przy katowickim Rynku. Do biletu dołączona będzie mapa centrum Warszawy. Bezpłatny przejazd do stolicy organizuje dla swoich mieszkańców także Urząd Miasta w Tychach. Dwa autobusy, które pomieszczą blisko 100 osób, zostaną podstawione w nocy z piątku na sobotę na parkingu przy magistracie. Chętni mogą się rejestrować w piątek w urzędzie.

Bezpłatny pociąg do Krakowa podstawiony będzie w Tarnowskich Górach. Bilety uprawniające do przejazdu będą wydawane do czwartkowego popołudnia w budynku magistratu przy ul. Sienkiewicza. Wyjazd na sobotnie uroczystości organizuje też olsztyńskie starostwo powiatowe, które bezpłatnie przewiezie ok. 50 osób. Urząd Wojewódzki w Olsztynie zapewni przejazd na uroczystości rodzinie jednej z ofiar smoleńskiej katastrofy - Aleksandra Szczygły.

Z Wrocławia do Warszawy na sobotnie uroczystości będzie można pojechać siedmioma różnymi pociągami. Najwcześniejszy odjedzie 17 kwietnia osiem minut po północy. Podróżni, którzy będą chcieli udać się w niedzielę do Krakowa, będą mieli do dyspozycji pociągi interREGIO uruchamiane przez PKP Przewozy Regionalne. Ze stolicy Dolnego Śląska wyjadą one o godz. 7.39 i o 9.39.

500 osób - studentów i wykładowców łódzkich uczelni - będzie mogło pojechać specjalnym pociągiem z Łodzi do Warszawy. Wyjazd pociągu na sobotnie uroczystości zaplanowano na godz. 7.10. Koszt przejazdu wyniesie symboliczne 10 zł. W niedzielę podstawione zaś będą specjalne, bezpłatne autokary na niedzielny pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie. Zapisów można dokonywać pod nr tel. (42) 634 00 59. Bilety na sobotę można odbierać w biurze NZS na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wyjazd na uroczystości pogrzebowe organizuje też Katolicki Uniwersytet Lubelski. Z uczelni pojadą co najmniej dwa autokary, jeden w sobotę do Warszawy, drugi w niedzielę do Krakowa. Wyjazd na uroczystości pogrzebowe do Warszawy i Krakowa organizuje też dla swoich pracowników lubelski urząd wojewódzki i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie.

PKP Przewozy Regionalne uruchomią też w niedzielę dwa dodatkowe pociągi relacji Łódź Fabryczna-Kraków. Składy wyjadą z Łodzi około godz. 6 i 8. Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia dodatkowego pociągu do stolicy. O godz. 3.19 w sobotę wyjedzie pociąg na uroczystości żałobne z Przemyśla. W Nowej Dębie władze miasta organizują w piątek bezpłatny wyjazd dla osób, które chcą oddać hołd parze prezydenckiej w Warszawie. Z kolei starostwo w Kolbuszowej przyjmuje zgłoszenia mieszkańców powiatu, którzy chcieliby wziąć udział w pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie. Autokary na uroczystości pogrzebowe na Wawelu wyruszą też z Tarnobrzega. Wyjazd przygotowuje tam urząd miasta wspólnie z miejscowymi parafiami.

Darmowy wyjazd na uroczystości żałobne do Warszawy szykują też władze Ustki (Pomorskie). Miasto wynajęło autokar dla 50 osób. Wyjazd na uroczystości żałobne do Warszawy organizuje również Zarząd Regionu NZSS "Solidarność" w Słupsku. PKP Intercity w sobotę i niedzielę planuje uruchomić sześć dodatkowych pociągów w relacji Gdynia - Kraków. Specjalne pociągi wyjadą też ze Szczecina do Warszawy. Zamiast czterech wagonów pociąg będzie miał ich dziewięć - w tym trzy piętrowe. Łącznie będzie w nim ponad 600 miejsc. Przedłużony będzie też pociąg do Krakowa.

Około czterystu osób będzie mogło pojechać do Warszawy z Białegostoku. Zorganizowany przez Podlaski Urząd Marszałkowski pociąg wyjedzie w sobotę o godzinie 7.15. Przejazd jest bezpłatny, karnety wydawane są w czwartek na białostockim dworcu PKP do godz. 20. Dwa autokary do Krakowa mają też wyjechać z Gorzowa Wlkp. Organizatorzy (lokalne PiS oraz Stowarzyszenie "Równi wobec Prawa") są w stanie zapewnić więcej, jeśli będzie taka potrzeba. Do Warszawy i Krakowa wybierają się też delegacje władz samorządowych, związkowcy, m.in. z Solidarności, lokalni działacze partyjni, głównie PiS m.in. z Olsztyna, Konina, Kalisza, Przemyśla, Szczecina, Kielc, Sandomierza. Szczecińska Lewica wspólny wyjazd planuje 20 kwietnia, na pogrzeb Jerzego Szmajdzińskiego - do Warszawy i Krakowa jej członkowie, podobnie jak członkowie PO wybierają się indywidualnie. By zarezerwować miejsce w autokarze, należy zgłosić się do biur parlamentarnych.

Prezydent Starachowic i tamtejszy starosta organizują wspólny wyjazd na uroczystości żałobne do Warszawy dla delegacji urzędów, instytucji oraz organizacji społecznych z terenu miasta i powiatu. Urząd Miasta Skarżysko-Kamienna organizuje wyjazdy autokarowe do Warszawy w sobotę i do Krakowa w niedzielę za 10 zł. Wspólny wyjazd do Krakowa w niedzielę rano organizuje Urząd Gminy we Włoszczowie, ale liczba miejsc jest ograniczona.

W dniu pogrzebu pary prezydenckiej za darmo można będzie poruszać się odcinkiem autostrady A4 Katowice - Kraków. Opłaty nie będą pobierane w niedzielę od godz. 8.00 do 22.00. Na krajowej "siódemce" Warszawa - Kraków drogowcy spodziewają się w ten weekend miliona samochodów. Dlatego wykonawcom remontów na drogach zalecono przerwanie robót na czas weekendu lub prowadzenie ich tak, by nie utrudniać ruchu.

Ci, którzy nie dotrą na uroczystości do Warszawy i Krakowa, będą mogli je zobaczyć na rozstawionych w miastach telebimach. Ekrany staną m.in. w kilku miastach woj. śląskiego. Telebimy ustawione zostaną też na Placu Zamkowym w Lublinie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)