Uroczystości Niedzieli Palmowej
(PAP)
Katolicy oraz wyznawcy prawosławia i grekokatolicy na całym świecie uroczyście obchodzili Niedzielę Palmową, wspominając w liturgii triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Papież Jan Paweł II odprawił uroczystą mszę na Placu Św. Piotra. Zwracając się do dziesiątków tysięcy wiernych, zaapelował do młodych ludzi, by odnowili swoje przywiązanie do Chrystusa.
08.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Papież przypomniał, że Kościół świętuje Niedzielę Palmową jako Światowy Dzień Młodzieży. Specjalnym gościem nabożeństwa była delegacja młodych z Kanady. Właśnie ten kraj będzie gościć uczestników przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży.
Do młodzieży zwracał się także prymas Polski kard. Józef Glemp. Podczas niedzielnej mszy odprawionej w warszawskim Kościele Wszystkich Świętych powiedział: mimo to, że jesteście młodzi, rozumiecie, co znaczy odpowiadać za coś. Trzeba być odpowiedzialnym za siebie, za kolegę, za rodzinę, za naukę, za postępy i za zło popełnione w różnej mierze. Wachlarz tej odpowiedzialności jest bardzo wielki. Niemniej rozumiecie, że tej odpowiedzialności trzeba się podjąć - podkreślił kard. Glemp.
Tradycją Niedzieli Palmowej w Kalwarii Zebrzydowskiej jest misterium przedstawiające triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Jak co roku, w uroczystości uczestniczyło kilkanaście tysięcy wiernych. Jezus - w jego postać wcielił się brat Marcjan Kozłowski, alumn I roku seminarium - wsiadł na osiołka i wyruszył na szczyt wzniesienia, na którym położony jest klasztor. Towarzyszyli mu apostołowie, których role przypadają najbardziej zasłużonym przewodnikom kalwaryjskim.
Misterium odprawiane jest tam po raz 54. Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej korzeniami sięga XVII w.
Tradycyjnym elementem tego święta są tzw. palmy - w Polsce najczęściej witki wierzbowe z baziami. Od lat w niektórych regionach organizowane są konkursy na najpiękniejszą palmę. Dwie palmy, które zwyciężyły w niedzielnym 43. Konkursie Palm Wielkanocnych w Lipnicy Murowanej w Małopolsce, miały 23,5 metra i 22 metry wysokości. Natomiast 15,5 metra mierzyła największa palma zgłoszona do 33. konkursu "Palma Wielkanocna 2001" w miejscowości Łyse na Kurpiach.
Z pięknych palem słynie także Wilno. Szczególnie duży ich wybór jest w okolicach Ostrej Bramy. Ponad sto mistrzyń ludowych utworzyło tam prawdziwą galerię najwymyślniejszych palm: wałeczkowych, rózeczkowych, wiórowych, wianuszkowych i figuralnych - od malusieńkich po trzymetrowe. Wszystkie - misternie uwite z zasuszonych traw, zbóż, trzcin i polnych kwiatów, a nawet z pasemek struganego drewna. Kształty najprzeróżniejsze - od tradycyjnych, wysmukłych po wyplecione w formie kuli, serduszka, kwiatu rumianka, grzybka czy krzyża. Fantazyjnie barwione albo w naturalnym kolorze. (aso)
Zobacz także:
W WP - Wiadomości: Foto-temat: Niedziela Palmowa w Wilnie