PolskaUroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Dziś obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z nauką
Kościoła katolickiego jest to "uroczystość tych, którzy są
zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie". Należą do
nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci
bezimienni, którym Kościół w sposób szczególny chce oddać hołd.

Uroczystość Wszystkich Świętych
Źródło zdjęć: © WP.PL | Magda Grabowska

Obraz

W całym kraju w kościołach i na cmentarzach odbywają się uroczystości Dnia Wszystkich Świętych.

Warszawa

Głównym uroczystościom na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przewodniczyć będzie prymas Polski kardynał Józef Glemp. Prymas odprawi mszę świętą w kościele św. Karola Boromeusza, podczas której wygłosi homilię. Po mszy św. poprowadzi procesję po cmentarzu, poświęcając groby.

W tegorocznej kweście na Powązkach pieniądze zbiera ponad 250 osób, przy bramach harcerze sprzedają przewodniki po Powązkach, a wszyscy darczyńcy na pamiątkę otrzymują specjalny plan cmentarza z zaznaczonymi grobami poetów, pisarzy i postaci historycznych. Plan opracowali studenci Wyższej Szkole Promocji w Warszawie, którzy w zeszłym roku zbierając pieniądze do puszek musieli odpowiadac na setki pytań o topografię cmentarza.

To już 32. kwesta organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Spośród tegorocznych kwestarzy w pierwszej, w 1975 roku uczestniczyli: Alina Janowska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński. Jak mówi wiceprzewodniczący komitetu, Jerzy Kisielewski kwestarze od lat nie zawodzą, bo bycie na Powązkach w tym dniu jest po prostu dla tych ludzi obowiązkiem.

Kraków

Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim już od świtu jest dużo ludzi. Odwiedzają nie tylko groby bliskich - zapalają też znicze na grobach zapomnianych i opuszczonych.

Bramy Cmentarza Rakowickiego otwarte są dziś dłużej niż zwykle - od 7 rano do ostaniego odwiedzającego. W biurach obsługi klienta Zarządu Cmentarzy będzie można otrzymać plany cmentarzy oraz uzyskać informację o lokalizacji grobów najbliższych.

Poznań

Po raz siódmy aktorzy, piosenkarze sportowcy, politycy i dziennikarze biorą udział w kweście na poznańskich cmentarzach na renowację nagrobków na zabytkowym polskim cmentarzu na Rossie w Wilnie oraz na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

W czasie poprzednich zbiórek zebrano ponad 150 tys. złotych. Za pieniądze wyremontowano na wileńskiej Rossie cztery zabytkowe kaplice: Mączyńskich, Malinowskich, Gimbuttów i Bonifratrów. W Poznaniu na cmentarzu na Miłostowie z zebranych pieniędzy m.in. postawiono pomnik Romanowi Brandsteatterowi.

Cmentarz na Rossie został założony 6 maja 1801 roku jako cmentarz parafialny kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego. Pochowano tam wielu Polaków, Litwinów i Białorusinów, zasłużonych dla kultury i nauki. Znajduje się tam również grób matki marszałka Józefa Piłsudskiego, Marii z Billewiczów Piłsudskiej, i serce Piłsudskiego. Gdańsk

Duchowni kilku wyznań uczczą pamięć bezimiennych zmarłych na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku. Modlitwa ekumeniczna w tym miejscu w dniu Wszystkich Świętych odbędzie się po raz piąty.

Nekropolia upamiętnia nieistniejące już, zniszczone gdańskie cmentarze. Cmentarz ten otwarto w maju 2002 r. Położony jest na terenie powstałego w II połowie XIV wieku Cmentarza Bożego Ciała - zamkniętego w 1956 r., a w latach 60. zamienionego na park.

Oprócz cmentarza Bożego Ciała w Gdańsku likwidowano też inne nekropolie. W sumie z mapy miasta znikło 27 miejsc pochówku różnych wyznań. Na cmentarzu-pomniku ułożonych jest 38 płyt nagrobnych, pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku. Po modlitwie jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Ofiar Tyfusu w Gdańskim Areszcie, w latach 1945-1946 i oddadzą hołd ofiarom epidemii.

Litania Miast

W kilkunastu miastach w Polsce m.in. w Gdańsku, Gdyni, Krakowie czy Częstochowie wieczorem odbędą się spotkania modlitewne pod nazwą Litania Miast.

Podczas spotkania każde z miast przedstawi konkretną osobę, związaną z danym regionem, która w swoim życiu osiągnęła ideały chrześcijańskie; uczestników połączy wspólna modlitwa.

Według organizatorów litania pomaga zobaczyć głębszą perspektywę uroczystości Wszystkich Świętych, wskazując, że wobec spraw ostatecznych jesteśmy do siebie najbardziej podobni i sobie potrzebni.

Łodź

Na Starym Cmentarzu w Łodzi rozpoczęła się 12. kwesta na rzecz ratowania zabytków najstarszej w mieście nekropolii, na której pochowani są obok siebie ewangelicy, wyznawcy prawosławia i katolicy.

Pieniądze będą zbierane do godz. 19 przez artystów, dziennikarzy, polityków, samorządowców, uczniów, harcerzy oraz członków Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Liczymy na to, że zbiórka będzie równie efektywna, jak w poprzednich latach. Przez 11 lat odrestaurowaliśmy 51 zabytków. Cały czas stoi przed nami problem uratowania kaplicy Scheiblera, która sypie się w oczach. Mamy nadzieję, ze na ten cel znajdą się dodatkowe środki - powiedział współorganizator kwesty Wojciech Słodkowski z łódzkiego oddziału Telewizji Polskiej.

Do tej pory zebrano łącznie prawie 500 tys. zł. Z roku na rok do puszek kwestujących trafia coraz więcej pieniędzy. W ub. roku było to ponad 70 tys. zł. Lwów

Tysiące Polaków przekroczy dziś polsko-ukraińską granicę, by odwiedzić groby swoich bliskich na ziemiach dawnych Kresów Wschodnich.

Według Tadeusza Nolewajki ze Lwowa, najliczniej odwiedzane są groby na Cmentarzu Łyczakowskim. To jedna z największych i zarazem najpiękniejszych polskich nekropolii.

Każdy Polak, który we Wszystkich Świętych jest we Lwowie, odwiedza też groby na Cmentarzu Orląt. Spoczywają na nim obrońcy Lwowa z 1918 roku. Cmentarz przez blisko 50 lat był dewastowany. W ubiegłym roku, po zakończeniu odbudowy i częściowym przywróceniu dawnej świetności, został udostępniony Polakom.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie ma 220 lat. Sąsiadujący z nim Cmentarz Orląt powstał w latach dwudziestych ubiegłego stulecia.

Znicze zapłoną też w górach. W dniu Wszystkich Świętych, ratownicy Jurajskiej Grupy GOPR od ponad 10 lat oddają hołd ofiarom wypadków w górach i jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W miejscach tych stawiają brzozowe krzyże i zapalają światła pamięci.

Nie zapomniano również o miejscach pamięci. W Chełmnie nad Nerem pod pominkiem - ścianą z symboliczną bramą zapłonęły znicze. Podczas drugiej wojny właśnie w Chełmnie hitlerowcy założyli pierszy obóz masowej zagłady. Szacuje się, że zginęło tam od 250 do 300 tysięcy osób, głównie Żydów.

Lublin

Mieszkańcy Lublina w Dniu Wszystkich Świętych zapalają znicze na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady na Majdanku, miejscu męczeńskiej śmierci tysięcy ludzi w czasie II wojny światowej, a także w miejscach pamięci narodowej na najstarszym lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej.

Lublinianie całymi rodzinami odwiedzają groby swoich bliskich na największym komunalnym cmentarzu sąsiadującym z byłym obozem zagłady. Wchodzą też na teren poobozowego muzeum, aby uczcić pamięć pomordowanych tam ludzi. Zapalają znicze pod monumentalnym Pomnikiem Walki i Męczeństwa, przy krematorium oraz obok mauzoleum z prochami ofiar obozu.

Na najstarszym lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej lampki płoną przy symbolicznej mogile katyńskiej wzniesionej dla upamiętnienia ofiar stalinowskich łagrów. Lublinianie zapalają też światła na żołnierskich grobach obrońców miasta poległych we wrześniu 1939 r., na zbiorowym grobie pomordowanych przez hitlerowców w więzieniu na Zamku Lubelskim podczas II wojny światowej, przy zbiorowej mogile powstańców z 1863 r.

W prawosławnej części cmentarza znicze płoną na grobach żołnierzy ukraińskiego atamana Petlury, sojuszników Polski w wojnie z bolszewikami w 1920 r.

Zachęcamy Internautów do zamieszczania opinii na temat dojazdów na cmentarze

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)