ŚwiatUrlop tacierzyński sprawdza się za granicą

Urlop tacierzyński sprawdza się za granicą

Urlop tacierzyński, albo jak kto woli ojcowski, to nie jest wymysł Polski.
Europejska Federacja Rodzin (COFACE) wystąpiła z inicjatywą wprowadzenia w Unii Europejskiej obowiązkowych urlopów ojcowskich w związku z narodzinami dziecka.

– To jeden ze sposobów, by zagwarantować prawdziwą równość ojca i matki - przekonywała Ghislaine Julemont, autorka raportu "Role mężczyzny w europejskich rodzinach - jakie zmiany? Jej zdaniem zasada równości zakłada, że ojciec i matka powinni mieć prawo do tak samo długich urlopów związanych z pojawieniem się dziecka w rodzinie i dla obojga powinny być one obowiązkowe.

Ghislaine Julemont przyznaje w swoim raporcie, że zmiany prawodawstwa dotyczącego sytuacji ojców w Unii Europejskiej następują powoli, a barierą są m.in. społeczne stereotypy na temat roli mężczyzny w społeczeństwie.

W Szwecji korzysta z urlopu tacierzyńskiego 42% ojców. Z urlopów wychowawczych korzysta w pełnym zakresie 19,5% ojców, a częściowo aż 80%. W podejmowaniu tego rodzaju decyzji sprzyja bodaj najbardziej przyjazne wychowaniu dzieci na świecie szwedzkie prawo, które daje rodzicom 16 miesięcy płatnego (80% pensji) urlopu.

Premier Szwecji wziął również urlop tacierzyński. Napisały o tym gazety i w ten sposób taki urlop został dowartościowany. Teraz Szwedzi znaczenie częściej niż jeszcze na początku XXI w. idą na miesiąc tacierzyńskiego, mimo że otrzymują w tym czasie nie 100, tylko 90% wynagrodzenia.

We Francji, gdzie matka ma 14-16 tygodni urlopu, a ojciec 11 dni, aż dwie trzecie Francuzów bierze tacierzyński i włącza się w wychowanie dzieci - przyznaje Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy.

Niewiele gorzej jest w Kanadzie, gdzie za 55% pensji rodzice mogą opiekować się dzieckiem przez 12,5 miesiąca.

W Wielkiej Brytaniikażdemu zatrudnionemu legalnie przyszłemu tacie przysługuje prawo otrzymania urlopu na czas... przyjścia na świat potomka, jak również zasiłku pieniężnego. Zgodnie z obowiązującym prawem (chyba, że kontrakt o pracę mówi inaczej), przyszły tata kwalifikujący się do otrzymania urlopu może wziąć 2 lub jeden tydzień wolnego (ale niestety nie 2 oddzielne tygodnie). Urlop ten może rozpocząć się od pierwszego dnia po narodzeniu dziecka, lub od jakiegokolwiek dnia po porodzie, ale nie później niż do 56 tygodnia po rozwiązaniu. Jeśli przyszły tata spełnia warunki, ma prawo ubiegać się o zasiłek w kwocie £112.75 funtów na tydzień lub o wysokości 90% średnich zarobków jeśli wynoszą one mniej niż £112.75.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
matkaurlop macierzyńskiurlop tacierzyński
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)