Urlop rodzicielski. Nowe zasady zgodne z unijną dyrektywą
Rząd przygotowuje nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich. Wprowadzone zmiany mają zapewnić rodzicom równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Dotyczy to m.in. indywidualnego prawa do urlopu rodzicielskiego dla każdego z opiekunów dziecka i zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego.
05.10.2022 09:40
Unijna dyrektywa work-life balance została przyjęta przez Parlament Europejski w 2019 roku. Zakłada ona wprowadzenie równowagi pomiędzy godzeniem obowiązków służbowych i rodzinnych przez rodziców. Nowe przepisy miały zostać wdrożone w życie przez państwa należące do Unii Europejskiej do 2 sierpnia 2022 roku. W Polsce prace legislacyjne nadal trwają. Jak poinformowała wiceminister rodziny Barbara Socha regulacją projektu niebawem zajmie się Rada Ministrów.
Urlop rodzicielski. Jakie zmiany wprowadza unijna dyrektywa?
Jednym z założeń unijnej dyrektywy jest zmiana zasad przyznawania urlopów rodzicielskich. Takie rozwiązanie ma na celu wprowadzenie równego podziału opieki nad dzieckiem między jego matką i ojcem. Nowe zasady mają wkrótce pojawić się także w Polsce.
Prawo do urlopu rodzicielskiego ma być indywidualnym prawem każdego z rodziców. Obecnie jest ono uwarunkowane tym, jak dużo urlopu macierzyńskiego wykorzysta matka dziecka. Przysługuje łącznie matce i ojcu, a czas jego trwania określa liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Jest to 32 tygodnie w przypadku urodzeniu jednego dziecka oraz 34 tygodnie po urodzeniu dwójki lub więcej dzieci. Unijne przepisy zakładają wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Ma to być:
- 41 tygodni – jeśli urodziło się jedno dziecko
- 43 tygodnie – jeśli urodziło się więcej dzieci
Nowym rozwiązaniem będzie także gwarancja dziewięciu tygodni urlopu – zarówno dla ojca, jak i matki dziecka. Urlopu tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców.
Zmiany w urlopie rodzicielskim. Większe wynagrodzenie
"Jesteśmy krajem o prawie najdłuższym urlopie rodzicielskim w Europie. Przykładem kraju o jeszcze dłuższym urlopie rodzicielskim jest Rumunia. Tam urlop płatny trwa dwa lata" - powiedziała Wiceminister rodziny Barbara Socha na posiedzeniu sejmowej podkomisji do spraw polityki społecznej. Dodała także, że w Polsce już teraz rodzice mogą liczyć na dobrze płatne urlopy. "Projekt, który przeprocedujemy, zakłada podwyższenie tej płatności w części rodzicielskiej z 60 proc. na 70 proc., jako ten poziom płatności, który jest przez dyrektywę wskazywany jako optymalny".
Obecnie wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 100 procent podstawy zasiłku przez pierwsze sześć tygodni urlopu rodzicielskiego oraz 60 procent podstawy w przypadku pozostałej części tego urlopu. Co oznacza, że zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi średnio około 67,5 procent podstawy wymiaru zasiłku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dyrektywa work-life balance. Urlop opiekuńczy
Unijna dyrektywa wprowadzić ma jeszcze jedną zmianę. Chodzi o tzw. urlop opiekuńczy, który ma wynosić 5 dni. Jego pojawienie się może być równoznaczne z zastąpieniem dotychczas obowiązującej dwudniowej "opieki nad dzieckiem" i podlegać rozszerzeniu na: matkę, ojca, małżonka lub małżonkę, czyli krewnych, którzy zamieszkują jedno gospodarstwo domowe. Urlop ten miałby być udzielany po złożeniu wniosku przez pracownika, który chce podjąć opiekę nad członkami rodziny.