ŚwiatUprzątną wyspę śmieci na Pacyfiku

Uprzątną wyspę śmieci na Pacyfiku

Fundacja Ocean Cleanup opracowała metodę wyławiania plastiku z oceanów. Plama śmieci zniknie dzięki projektowi 24-letniego Holendra.

Uprzątną wyspę śmieci na Pacyfiku
Źródło zdjęć: © iStock.com

Plama śmieci zniknie dzięki Ocean Cleanup

Już kilka lat temu 16-letni wówczas Boyan Slat rozpoczął pracę nad stworzeniem ekologicznego, taniego i przede wszystkim skutecznego systemu, którego zadaniem będzie usunięcie plamy śmieci dryfującej na Pacyfiku. W 2013 roku młody Holender założył fundację Ocean Cleanup, która rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na rzecz oczyszczania wód morskich. Do dziś udało im się zgromadzić 35 mln dolarów. Dzięki tym środkom 8 września rozpoczęło się wielkie sprzątanie oceanu.

Jak zniknie wielka plama śmieci

Wielka plama śmieci zniknie dzięki mierzącej ponad pół kilometraboiukładającej się w kształt litery „u”. Będzie ona zbierała rozrzucony na wodzie plastik, który zostanie następnie przetransportowany na ląd łodziami i poddany recyklingowi. Konstrukcja skupiająca plastik zasilana jest panelami słonecznymi. Na jej końcach zamontowano również anteny satelitarne, dzięki którym można ją śledzić z kosmosu. Osoby zaangażowane w projekt twierdzą, że w 5 lat zredukują o połowę powierzchnię wielkiej plamy śmieci. Mają przed sobą sporo pracy, ponieważ szacuje się, że zajmuje ona około 1,5 mln kilometrów kwadratowych (jest 5 razy większa od Polski). Obecnie przeprowadzanesą testy nowego projektu, który docelowo ma składać się z 60 ramion.

Plama śnieci zniknie tylko dzięki zmianom w prawie

Uprzątnięcie plamy śmieci to jeden z istotniejszych elementów na drodze do oczyszczenia oceanów. Ważne jest jednak zapobieganie dostawaniu się nowych odpadów do wody. W tym celu koniecznie muszą powstać nowe regulacje prawne i sposoby na zapobieganie powstawaniu zanieczyszczenia. Jak twierdzi wielu naukowców uprzątnięcie plamy odpadów to jedynie kropla w morzu potrzeb. Ponieważ wciąż nie wiadomo jak poradzić sobie z rozdrobnionym już plastikiem, który każdego dnia trafia na nasze stoły wraz z rybami a nawet solą morską.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)