PolskaUpamiętniono 71. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Upamiętniono 71. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Kilkaset osób, m.in. kombatanci, harcerze i uczniowie szkół im. marszałka Józefa Piłsudskiego, a także córka marszałka - Jadwiga, wzięło udział w uroczystym apelu pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z okazji 71. rocznicy śmierci Piłsudskiego.

Upamiętniono 71. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego
Źródło zdjęć: © PAP

Prezes Związku Piłsudczyków Jan Kasprzyk podkreślił, że 71 lat temu zmarł ten, który dał Polsce wolność i granice oraz pozostawił wskazówki do budowania silnego, mocnego państwa, jako wspólnego dobra.

Piłsudski to prawdziwy bohater. Tak wiele bezinteresownie zrobił dla Polski - podkreśliła gimnazjalistka Malwina Halicka. Gdyby teraz były takie bezinteresowne osoby, to Polska byłaby potężna - dodała. Z kolei dla Mateusza Sochy z Radymna Piłsudski to przede wszystkim wzór odwagi i patriotyzmu.

Przedstawiciele kombatantów, harcerzy, władz państwowych i samorządowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i grobem Nieznanego Żołnierza.

Wcześniej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza św. w intencji marszałka.

Nskwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie, otwarto wystawę plenerową w 80. rocznicę zamachu majowego. W ciągu tych dni na skwerze można kupić pocztówki oraz broszurę o przewrocie, przeczytać gazety z 1926 r. i posłuchać muzyki z lat 20.

Józef Piłsudski urodził się w 1867 r. na Wileńszczyźnie. Działał w konspiracji na terenie dawnego zaboru rosyjskiego. W wieku 19 lat za udział w spisku, którego celem było zabicie cara, skazany został na pięć lat zesłania. Po powrocie organizował konspiracyjne oddziały wojskowe, w tym Związek Walki Czynnej.

W październiku 1914 r. z inicjatywy Piłsudskiego utworzono Polską Organizację Wojskową (POW). W wyniku późniejszej akcji dyplomatycznej polskich posłów władze austriackie wyraziły zgodę na organizację Legionów Polskich. Sam Marszałek objął dowództwo 1. Pułku Legionów, który brał udział w bitwach na froncie galicyjskim.

Od 11 listopada 1918 r. Piłsudski sprawował władzę wojskową w Polsce. W styczniu 1919 r. został wybrany przez Sejm na Naczelnika Państwa. Był Wodzem Naczelnym w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Opracował i przeprowadził plan ofensywy znad Wieprza, który przechylił szalę zwycięstwa w bitwie warszawskiej.

W 1923 r. wycofał się z życia politycznego, protestując przeciwko objęciu władzy przez koalicję narodową-ludową, odpowiedzialną jego zdaniem za atmosferę nienawiści, która doprowadziła w grudniu do zabójstwa I prezydenta RP Gabriela Narutowicza. W maju 1926 r., gdy do władzy wróciła ta koalicja, a ogólna sytuacja polityczna w kraju pogorszyła się, zdecydował się na wystąpienie przeciwko rządowi na czele wiernych sobie oddziałów wojska.

Po przewrocie majowym formalnie objął Ministerstwo Spraw Wojskowych i urząd generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, faktycznie stał się głównym decydującym w państwie. Do dziś wśród historyków przewrót majowy budzi spory historyków, czy uratował on Polskę przed anarchią i rozpadem, czy oznaczał kres demokracji.

Piłsudski wprowadził system polityczny zwany sanacją. Krytykowany był za ograniczenie roli parlamentu, zwiększenie wpływu wojskowych na politykę, a także za rozprawienie się z opozycją parlamentarną. W latach 1926-1928 i 1930 pełnił funkcję premiera.

Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Ciało marszałka spoczywa w krypcie na Wawelu, a serce - w grobie jego matki na wileńskiej Rossie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)