Upalny "Ortwin" i burze na styku. Prognoza pogody na początek września

Nadchodzący tydzień będzie ciepły, ale burzowy. Pogodą w Polsce zarządzał będzie ośrodek wyżowy znad zachodniej Rosji o imieniu "Ortwin", który dopiero pod koniec tygodnia odsunie się nad centralną Rosję.

Prognozowane strefy deszczu i burz nad Polską we wtorkowe popołudnie
Źródło zdjęć: © Twitter.com/ventusky.com/screen
Arkadiusz Jastrzębski

Synoptycy mają tym razem dobre informacje. Nie dość, że "Ortwin" przyniesie nam ciepłe powietrze, to jeszcze jego miejsce szybko zajmie kolejny wyż, który w kolejnym tygodniu (czyli w połowie września) "obejmie kurs" na Polskę.

Dominacja ośrodków wyżowych sprawi, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni pogoda będzie nam sprzyjać i przeważać będą dni pogodne i słoneczne - wyjaśniają w prognozie dla Wirtualnej Polski meteorolodzy z biura Cumulus.

Obraz
© wetterpate.de/screen

Popołudniowe burze

W nadchodzącym tygodniu stabilność wyżowej pogody będą starały się zakłócić "złośliwe" ośrodki niżowe, które od czasu do czasu nękać będą głównie południową Polskę - ostrzegają specjaliści.

Prognozowane temperatury w poniedziałek

Obraz
© WP.PL

Pogorszenie pogody na styku mas powietrza będzie jednak krótkotrwałe.

Do południa będzie pogodnie i słonecznie, a grzmieć, błyskać i padać może popołudniami.

Babie lato i upały

Obecność ośrodków wyżowych w najbliższych dwóch tygodniach zapewni nam w miarę stabilną i pogodną aurę, ale ze względu na położenie geograficzne centrów wyżowych różnice będą w temperaturze w regionach Polski.

Prognozowane temperatury w środę

Obraz
© WP.PL

Dopóki będziemy pod wypływem wyżu znad zachodniej Rosji (mniej więcej do czwartku-piątku), to z południowego wschodu i z południa docierać do nas będą ciepłe masy powietrza z rejonu Turcji i Morza Śródziemnego.

Temperatura w całym kraju wahać będzie się od 22-24 st. C na północy do 26-30 st. C na południu i wschodzie.

Niestety, wyższa temperatura sprzyjać będzie tworzenie się wypiętrzonych chmur kłębiastych Cumulonimbus, które popołudniami (głównie w pasie południowej Polski) przynosić będą burze i przelotny deszcz.

Prognozowane temperatury w piątek

Obraz
© WP.PL

Kolejny tydzień nadal z wyżem

Pod koniec tygodnia "Ortwin" odsunie się nad centralną Rosję i straci "władzę" nad nami, ale bez obaw, bo już podczas weekendu (8-9 wrześnie) dość szybko dostaniemy się pod wpływ kolejnego wyżu (imienia jeszcze nie znamy). Ten znad Atlantyku szybko przemieści się nad Morze Norweskie i Skandynawię.

Pamiętamy, że powietrze w wyżu kręci się zgodnie ze wskazówkami zegara, zatem takie położenie ośrodka wyżowego (centrum nad Morzem Norweskim i Skandynawią) sprawi, że z kierunków północnych (z północy i północnego wschodu) spływać do nas zaczną chłodne masy powietrza z rejonu Finlandii i Półwyspu Kolskiego (północno-zachodnia Rosja) - wyjaśniają synoptycy z Biura Prognoz Cumulus.

Będzie chłodniej

W wyniku spływu chłodnych mas powietrza pogoda zdecydowanie "uspokoi się". Burz już nie będziemy musieli się obawiać. Zaczną przeważać dni pełne słońca i pogodnego nieba.

Niestety, pomimo słonecznej aury, to spływ z chłodnych mas powietrza zrobi swoje i w całym kraju temperatura spadnie delikatnie poniżej 20 kresek, oscylując w zakresie od 15 do 20 st. C. Oczywiście 15 st. C mogą pokazać termometry na północnym wschodzie (przede wszystkim na Suwalszczyźnie).

Podsumowując: najbliższy tydzień będzie ciepły i pogodny, ale popołudniami (głównie na południu kraju) burzowy. Kolejny tydzień (09-14 września) powinien być pogodny i słoneczny, ale nieco chłodniejszy.

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że następny tydzień (po 15 września) z również będzie pogodny i słoneczny, a na dodatek nieco cieplejszy, bo z temperaturą w okolicach i delikatnie powyżej 20 kreski.

Masz newsa, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: #JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie

Protesty antyrządowe w Nepalu. Wzrosła liczba ofiar
Protesty antyrządowe w Nepalu. Wzrosła liczba ofiar
Polska zamyka granicę. Białorusini uciekają. Korki na przejściach
Polska zamyka granicę. Białorusini uciekają. Korki na przejściach
Polska zwołuje nadzwyczajne posiedzenie RB ONZ
Polska zwołuje nadzwyczajne posiedzenie RB ONZ
Tusk zwrócił się do żołnierzy. "To nie były pokazy ani manewry"
Tusk zwrócił się do żołnierzy. "To nie były pokazy ani manewry"
Simion zabrał głos ws. dronów nad Polską. "Nie może być to tolerowane"
Simion zabrał głos ws. dronów nad Polską. "Nie może być to tolerowane"
Trump wyśle do Polski dodatkowe siły? Przydacz mówi o rozmowie z Nawrockim
Trump wyśle do Polski dodatkowe siły? Przydacz mówi o rozmowie z Nawrockim
Kirk zmarł po postrzeleniu. Politycy i ludzie mediów z kondolencjami
Kirk zmarł po postrzeleniu. Politycy i ludzie mediów z kondolencjami
Kreml brnie dalej. Kuriozalne oświadczenie Moskwy po ataku
Kreml brnie dalej. Kuriozalne oświadczenie Moskwy po ataku
Silny wiatr, ulewy, burze. Alerty w wielu częściach kraju
Silny wiatr, ulewy, burze. Alerty w wielu częściach kraju
Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne
Poranek Wirtualnej Polski. Pasmo publicystyczne
Premier ostrzega. "Wymierzone wprost w bezpieczeństwo"
Premier ostrzega. "Wymierzone wprost w bezpieczeństwo"
Izraelskie naloty na Jemen. 35 ofiar
Izraelskie naloty na Jemen. 35 ofiar