ŚwiatUpał, silny wiatr, ulewa - jak rozpoznać chmurę burzową?

Upał, silny wiatr, ulewa - jak rozpoznać chmurę burzową?

Nadchodzą burzowe dni. Meteorolodzy przewidują, że gwałtowne burze, z silnymi porywami wiatru i nawet z gradem, będą przechodziły nad Polską przynajmniej do poniedziałku. Będzie też parno i gorąco.

Upał, silny wiatr, ulewa - jak rozpoznać chmurę burzową?
Źródło zdjęć: © wp.pl / Konrad Żelazowski

09.06.2010 | aktual.: 09.06.2010 10:33

Jak wygląda chmura burzowa?

Burze związane z przesuwaniem się frontów atmosferycznych mogą występować o każdej porze roku. Latem dodatkowo przybywa burz popołudniowych i wieczornych, które nie mają nic wspólnego z frontami. Są uzależnione od stopnia nagrzania gruntu w ciągu upalnego dnia.

Zdaniem Michała Kowalewskiego, klimatologa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powstawanie chmury burzowej można łatwo zaobserwować. Płaska podstawa chmury - bo takie właśnie podstawy mają chmury burzowe - utrzymuje się na tej samej wysokości. Górna część obłoku wypiętrza się silnie w górę.

W chmurze burzowej panuje ciągły ruch z silnym prądem wznoszącym cząsteczki lodu i wody. Następuje rozdzielenie ładunków elektrycznych.

Profesor Szymon Malinowski, kierujący Zakładem Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśnia, że dużej różnicy potencjałów dochodzi do "przebicia" warstwy powietrza, działającej jak izolator. Wyładowania mają ogromną moc i następują bardzo szybko między częściami chmury, lub chmurą a powierzchnią ziemi. Typowy piorun ma ogromną energię - rzędu 500 megadżuli. Prędkość wyładowania potrafi sięgać 60 tysięcy kilometrów na sekundę.

Profesor Szymon Malinowski przestrzega przed lekceważeniem burz, co się niejednokrotnie zdarza turystom. W szczególności odradza chowanie się pod drzewami.

Profesor zdecydowanie nie podziela opinii, że obserwowane tej wiosny gwałtowne opady mają cokolwiek wspólnego z kwietniowym wybuchem wulkanu na Islandii. Przychyla się bardziej do tezy, że mamy do czynienia z długookresowymi zmianami klimatycznymi.

Środa

W środę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie gwałtowne. Możliwy grad. Temperatura maksymalna od 22 i 24 st. C na wybrzeżu, 26 st. C miejscami na krańcach północnych, do 27 i 30 st. C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonie burz dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych.

W nocy na południu kraju zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, początkowo miejscami duże i zanikające burze. Temperatura minimalna od 16 do 19 st. C, tylko na Wybrzeżu od 13 do 15 st C. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonie burz porywisty, w porywach do 50 km/h, z kierunków południowych, tylko na wybrzeżu północno-wschodni.

Warszawa

W Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, z możliwością, szczególnie pod wieczór, okresowego wzrostu do dużego oraz przelotnymi opadami deszczu i burzami. Burzom może towarzyszyć opad gradu. Temperatura maksymalna około 29-30 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach do 80 km/h, południowy.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, ale okresowo nadal duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, z możliwym gradem, szczególnie początkowo. Ewentualne burze będą stopniowo słabnące i występować powinny przede wszystkim w pierwszej części nocy. Temperatura minimalna 18 st. C. Wiatr słaby, w czasie burz dość silny i porywisty, w porywach początkowo do 80 km/h, południowy i południowo-wschodni. W drugiej części nocy porywy słabsze, do 60 km/h.

Czwartek

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu okresami wzrastające do dużego i lokalnie burze z przelotnymi opadami deszczu, możliwy grad. Temperatura maksymalna od 20 i 24 st. C na wybrzeżu, 27 st. C miejscami na krańcach północnych, do 29 i 32 st. C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonie burz dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, z kierunków południowych i wschodnich.

W czwartek w stolicy zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza wieczorem, możliwość wzrostu do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz. Możliwy lokalny grad. Temperatura maksymalna 31 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz dość silny i porywisty, do 70 km/h), południowo-zachodni.

Aktualna prognoza pogody także na www.pogoda.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
powódźpogodaburza
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)