Upadł rząd Słowacji. "Wybory mogą wpłynąć na postrzeganie wojny"
Po głosowaniu w sprawie wotum nieufności w słowackim parlamencie w czwartek upadł mniejszościowy rząd premiera Eduarda Hegera. W liczącym 150 miejsc parlamencie przeciw rządowi zagłosowało 78 deputowanych, w tym trzech posłów rządzącej do tej pory koalicji.
Wniosek o wotum nieufności wniosła liberalna partia Wolność i Solidarność (SaS), której politycy odeszli z rządu we wrześniu. Po przejściu SaS do opozycji gabinet Hegera stracił większość parlamentarną.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Przejście SaS do opozycji było kulminacją kryzysu koalicyjnego, w którym minister finansów i szef najsilniejszego ugrupowania Zwykli Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) Igor Matovicz odrzucił ultimatum SaS wzywające go do odejścia z rządu.
Heger zapowiedział, że jeszcze w czwartek wieczorem spotka się z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą, która może teraz poprosić go, by pozostał na czele tymczasowego rządu o ograniczonych prerogatywach do czasu nowych wyborów, mianować nowego premiera lub zdecydować się na przedterminowe wybory. Aby je rozpisać, potrzebna byłaby jednak zgoda dwóch trzecich deputowanych. Zgodnie z planem następne wybory na Słowacji powinny się odbyć w lutym 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Co knuje Łukaszenka? Niepokojące słowa doświadczonego generała
Jak podaje Associated Press, kilka formacji opozycyjnych i część partii, które należały do rządzącej koalicji, opowiada się za przyspieszonymi wyborami.
Nowy rząd krytyczny wobec pomocy Ukrainie?
Reuters zwraca uwagę, że kolejne wybory mogą wpłynąć na wsparcie Słowacji dla Kijowa - zwłaszcza, jeśli do władzy dojdzie lewicowa opozycja, która prowadzi obecnie w sondażach i jest krytycznie usposobiona do udzielania wojskowej pomocy Ukrainie.
Prezydent mianowała Hegera premierem 1 kwietnia 2021 roku, ale już pod koniec listopada 2022 roku w orędziu o stanie państwa wezwała jego rząd do zmiany stylu sprawowania władzy lub rozpisania nowych wyborów.
Czaputova zarzuciła wtedy rządowi, że starając się rozwiązać wiele sytuacji kryzysowych, doprowadza do jeszcze większych dramatów.
Igor Matovicz, który był poprzednikiem Hegera, rządził 376 dni i zrezygnował ze stanowiska po ostrym kryzysie w koalicji liczącej cztery ugrupowania, z których dwa domagały się zmiany na stanowisku szefa rządu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski