Trwa ładowanie...

Weto Polski odwołane. Będzie olbrzymia pomoc UE dla Ukrainy

Na szczycie w Brukseli przywódcy UE osiągnęli porozumienie w sprawie 18 mld euro pomocy dla Ukrainy na 2023 rok, a także w sprawie Krajowego Planu Odbudowy Węgier i podatku od korporacji, choć jeszcze w środę Polska zgłaszała uwagi w sprawie tego ostatniego.

Udało się wypracować kompromis w sprawie miliardów dla UkrainyUdało się wypracować kompromis w sprawie miliardów dla UkrainyŹródło: PAP, fot: PAP/Andrzej Lange
d1ggsbs
d1ggsbs

Pakiet składający się z czterech decyzji należało przyjąć jednomyślnie. Obejmuje on, oprócz wsparcia ukraińskiej gospodarki kwotą 18 mld. euro, takie decyzje jak: zatwierdzenie 15 proc. podatku od korporacji, przyjęcie węgierskiego Krajowego Planu Odbudowy i decyzję w sprawie węgierskich funduszy z mechanizmu praworządnościowego.

Polska zgłaszała uwagi w sprawie unijnego podatku korporacyjnego. RMF FM podał, że premier Morawiecki, wchodząc na obrady szczytu w Brukseli, tłumaczył, że uwagi dotyczące podatku mają związek z tym, "aby płacić podatki tam, gdzie się je sprzedaje". Szef rządu miał odrzucić sugestie, że mają one związek udzieleniem pomocy Ukrainie. Dziennikarze rozgłośni wskazywali, że Polska może wiązać swoją decyzję z wypłatą pieniędzy z KPO dla naszego kraju.

Jest kompromis w sprawie wsparcia dla Ukrainy

Tuż po godzinie 17 w czwartek pojawiły się informacje, że porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy, węgierskiego KPO, zmniejszonej puli zablokowanych węgierskich funduszy z unijnego budżetu oraz podatku od międzynarodowych korporacji udało się jednak wypracować. Kompromis ws. węgierskiego KPO otwiera drogę do wypłaty w przyszłości Budapesztowi 5,8 mld euro. Żeby te środki jednak otrzymać, Węgry będą musiały spełnić określone warunki.

Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka podała, że unijnym przywódcom w Brukseli udało się ostatecznie wypracować porozumienie, a to oznacza, że w przyszłym roku Ukraina otrzyma 18 miliardów euro bardzo tanich pożyczek, gwarantowanych przez unijny budżet.

d1ggsbs

Od stycznia, co miesiąc, będzie przekazywane do tego kraju po 1,5 miliarda euro. Środki te mają być przeznaczone na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb tego kraju, w tym na odbudowę infrastruktury krytycznej po rosyjskich atakach. Wypracowanie kompromisu potwierdził też korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, który powołał się informacje od polskich dyplomatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ggsbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1ggsbs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj