PolskaUP oczekuje planu wycofania wojsk z Iraku

UP oczekuje planu wycofania wojsk z Iraku

Przewodnicząca Unii Pracy, wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka przypomniała w Gdańsku, że warunkami poparcia jej ugrupowania dla rządu Marka Belki w głosowaniu nad wotum zaufania jest złagodzenie społecznych skutków "planu Hausnera" i określenie planu wycofania polskich wojsk z Iraku.

02.10.2004 | aktual.: 02.10.2004 16:41

Jaruga-Nowacka podkreśliła, że pierwszy z warunków jest wprowadzany w życie.

Czekamy aż pan premier przedstawi pomysł polityczny na naszą dalszą obecność w Iraku. Jak długo ta obecność potrwa, biorąc pod uwagę fakt, że wybory rządu tymczasowego w Iraku prawdopodobnie nie odbędą się w styczniu. (...) Jakie polska dyplomacja podejmuje działania, żeby polskie wojska wraz z innymi wojskami były wojskami działającymi (...) pod auspicjami ONZ - pytała Jaruga- Nowacka.

Podkreśliła, że jej ugrupowanie nie domaga się natychmiastowego wycofania polskiego kontyngentu wojskowego z Iraku. Oczekujemy aż premier Belka wypełni swoje zobowiązania wobec Unii Pracy. (...) Nie czujemy się usatysfakcjonowani informacją, że kontyngent polskich wojsk w Iraku ulegnie zmniejszeniu od 1 stycznia 2005 roku. (...) Współpracując z panem premierem wiem, że premier Belka chciałby jak najszybciej jak tylko to będzie możliwe taki plan nam przedstawić -powiedziała w Gdańsku przewodnicząca UP.

Izabela Jaruga-Nowacka zaznaczyła też, że Unia Pracy będzie domagać się aby w najbliższych wyborach na oficjalnych obwieszczeniach wyborczych obok informacji lustracyjnej były także informacje dotyczące karalności kandydata, bądź postępowań prokuratorskich.

Uważamy, że ilość ludzi uwikłanych w korupcję była tak dla lewicy szkodząca, że być może to pozwoli trochę lewicy odzyskać jej dobre imię - podkreśliła.

Powodem wizyty Izabeli Jarugi-Nowackiej w Gdańsku było spotkanie przedstawicieli władz krajowych ugrupowania z działaczami pomorskimi UP. Poruszano m.in. kwestię projektu politycznego "Unia Lewicy" (UL).

19 września Rada Krajowa UP zobowiązała władze wojewódzkie partii, aby do 15 października podjęły dyskusję z wojewódzkimi strukturami organizacji tworzących UL.

W Unii Lewicy współpracują ze sobą Unia Pracy, Antyklerykalna Partia Postępu "Racja", Polska Partia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Nowa Lewica i Centrolewica RP. Zespół koordynacyjny Unii Lewicy wypracował już dokument programowy, który będzie przedstawiony wszystkim partiom wchodzącym w jej skład.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)