PolskaUnijne środki na żerowiska dla bocianów w woj. warmińsko-mazurskim

Unijne środki na żerowiska dla bocianów w woj. warmińsko-mazurskim

W okolicach warmińskiej wsi Żywkowo powstaną stawy i rozlewiska, które mają ułatwić zdobywanie pokarmu bocianom. Inwestycja jest realizowana w ramach programu ochrony tych ptaków, na który przeznaczono 6,5 mln zł, głównie ze środków unijnych.

Unijne środki na żerowiska dla bocianów w woj. warmińsko-mazurskim
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki

14.08.2012 | aktual.: 14.08.2012 17:27

Przetarg na wykonanie prac budowlanych, dzięki którym powstaną żerowiska dla bocianów, ogłosiło Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Inwestycja będzie realizowana w pobliżu Żywkowa w Ostoi Warmińskiej, gdzie bociania populacja ma największą liczebność i zagęszczenie w Polsce.

Jak poinformowała szefowa tego projektu, Emilia Menderska, prace mają ruszyć jesienią i zakończyć się jeszcze w tym roku. Zbudowane zostaną groble i spiętrzenia na rowach melioracyjnych, dzięki którym tworzyć się będą wiosenne rozlewiska. Zaplanowano wykopanie sześciu stawów o powierzchni 500 m kw. każdy, przeznaczonych na siedliska dla płazów i innych zwierząt ziemnowodnych.

- Drobne organizmy, którymi żywią się bociany, potrzebują wody do rozwoju. Nasza inwestycja ma poprawić stosunki wodne w okolicy. Obecnie z powodu melioracji na wielu łąkach jest zbyt sucho, by bociany miały pod dostatkiem pokarmu - wyjaśniła Menderska.

Wszystkie prace zostaną sfinansowane dzięki największemu w Polsce regionalnemu programowi ochrony populacji bociana białego. W latach 2011-2013 na poprawę warunków bytowych tych ptaków w Ostoi Warmińskiej przeznaczono 6,5 mln zł. Realizację projektu koordynuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie i Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jednym z celów programu jest ograniczenie liczby śmiertelnych wypadków, którym ulegają bociany przy kolizjach z urządzeniami energetycznymi. Służy temu izolowanie linii średniego napięcia i przebudowa stacji transformatorowych.

Zakupiono sprzęt dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu braniewskiego i bartoszyckiego. Agregaty, pilarki i podnośniki będą służyć strażakom do naprawiania platform pod gniazdami i ratowania młodych bocianów, które zaplątały się w sznurki pozostałe po pracach polowych.

Znaczną część środków przeznaczono na zapewnienie bocianom lepszych warunków lęgowych. Zamontowanych zostanie łącznie 100 słupów z platformami pod nowe gniazda. Zaplanowano też wsparcie dla ekstensywnych gospodarstw rolnych, wydanie poradnika dobrych praktyk rolniczych i dofinansowanie remontów dachów tych wiejskich domów, na których gniazdują bociany.

Większość środków na ochronę bocianów w Ostoi Warmińskiej pochodzi z Unii Europejskiej, w ramach programu Life+ oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ostoja Warmińska jest obszarem ustanowionym przez ministra środowiska w celu ochrony bociana białego i objętym programem Natura 2000. Zajmuje pas o długości ponad 100 km i szerokości do 20 km, ciągnący się wzdłuż granicy z Obwodem Kaliningradzkim - od jeziora Oświn do rzeczki Gołubej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)