Trwa ładowanie...
d4aaohh

Unia Europejska przekaże na rozwój województwa pomorskiego 1,8 mld euro

Bezrobocie, transport oraz gospodarka to obszary, które otrzymają prawie 60 procent środków europejskich przyznanych Pomorzu. Łączna kwota funduszu operacyjnego to ponad 1,8 mld euro. Cała kwota musi zostać rozdysponowana do końca 2020 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Unia Europejska przekaże na rozwój województwa pomorskiego 1,8 mld euro
(WP)
d4aaohh

Jednym z najpoważniejszych problemów województwa jest bezrobocie oraz mobilność pracowników. Mieszkańcy województwa emigrują do Trójmiasta w poszukiwaniu zatrudnienia, Prowadzi to regresu miast obrzeża, takich jak Chojnice, czy Starogard. Dlatego samorządowcy chcą w ciągu najbliższych pięciu lat rozpocząć projekty mające na celu aktywizację bezrobotnych oraz ich dokształcanie. Na działania to zostanie przeznaczone prawie 445 mln euro.

Drugim kluczowym obszarem jest transport. Obecnie kluczową sprawą jest zakończenie budowy drogi ekspresowej S6. Trasa Kaszubska pozwoli połączyć zachodnie regiony województwa z jego ścisłym centrum. W ramach programu jest planowane również promowanie publicznego transportu zbiorowego oraz rewitalizacji kolei. Łączna suma wszystkich inwestycji to 357 mln euro.

- Mamy świadomość odpowiedzialności, która na nas ciąży. Oceniając naszą pracę np. w 2024 roku nie będziemy się jedynie zastanawiać, czy mamy wystarczającą ilość dróg, ale nad tym, jak fundusze europejskie pozwoliły nam włączyć region w europejską i światową konkurencję w branżach, które dla Pomorza są szczególnie ważne, np. IT – mówi marszałek Struk.

d4aaohh

Pomorska gospodarka otrzyma wsparcie instytucjonalne w wysokości 314 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na promocje pomorskich przedsiębiorców za granicą oraz rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw. Pozyskane pieniądze mają posłużyć również do komercjalizacji wyników badań. Pomorze posiada dobra bazę uniwersytecką, jednak efekty prowadzonych badań bardzo rzadko są wprowadzane do przemysły. Ma się to jednak zmienić w ciągu najbliższych pięciu lat.

Wszystkie pieniądze, łącznie 1,6 mld euro będą rozdzielane na drodze konkursów. Zostaną one rozpisane w drugim kwartale tego roku. Wszystkie działania samorządu zostały przygotowane w oparciu o regionalny program operacyjny. Jest to szczegółowy dokument opisujący planowane działania na rzecz rozwoju województwa lub regionu. Pieniądze są efektem zatwierdzenia dokumentu przez Komisję Europejską.

d4aaohh

Podziel się opinią

Share
d4aaohh
d4aaohh