ŚwiatUnia Europejska przekaże 650 mln euro na pomoc dla Somalii

Unia Europejska przekaże 650 mln euro na pomoc dla Somalii

Unia Europejska przeznaczy 650 milionów euro na wsparcie trzyletniego planu odbudowy Somalii po wojnie domowej - ogłosił w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Unia Europejska przekaże 650 mln euro na pomoc dla Somalii
Źródło zdjęć: © AFP | John Thys

16.09.2013 | aktual.: 16.09.2013 15:56

Szef KE poinformował o tym po spotkaniu z somalijskim prezydentem Hasanem Szejkiem Mohamudem.

W Brukseli odbywa się konferencja o nazwie "A new deal for Somalia", podczas której władze Somalii przedstawiły społeczności międzynarodowej trzyletni plan, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa w kraju i stworzenie zintegrowanego systemu politycznego. Somalia liczy na uzyskanie międzynarodowej pomocy finansowej na realizację tego planu.

- Mogę dziś z dumą ogłosić, że obiecujemy dodatkowe 650 milionów euro na wspieranie nowego rozdziału w historii Somalii - powiedział Barroso. Przypomniał, że od 2008 roku na pomoc dla tego afrykańskiego kraju UE przeznaczyła ponad 1,2 mld euro: ok. 700 mln euro na utrzymywanie bezpieczeństwa i walkę z piractwem i ok. 520 mln euro na pomoc rozwojową.

Barroso dodał, że odbywająca się w Brukseli konferencja to wyraz uznania społeczności międzynarodowej dla postępów, jakich Somalia dokonała w ostatnim roku, od kiedy po dwóch dekadach wojny domowej udało się powołać centralny rząd.

Somalijski prezydent powiedział, że przez minione 22 lata, czyli w najtrudniejszym okresie w historii Somalii, Unia Europejska cały czas wspierała ten kraj. - Dzięki hojności UE dzisiaj Somalia dostała szansę na to, by iść do przodu - podkreślił.

Po odsunięciu od władzy prezydenta Siada Barre w 1991 roku w Somalii wybuchła wojna domowa, która trwała 20 lat. Od roku krajem kieruje nowy rząd wybrany w wyborach, który dąży do odbudowy kraju po tym konflikcie.

Głównym przeciwnikiem władz centralnych są bojownicy radykalnej milicji islamskiej Al-Szabab. W sierpniu 2011 roku siły Unii Afrykańskiej zmusiły Al-Szabab do wycofania się z Mogadiszu, jednak islamiści w dalszym ciągu przeprowadzają ataki w tym mieście i kontrolują wiejskie obszary kraju. Do ostatniego zamachu doszło na początku września, zginęło w nim kilkanaście osób.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)