Trwa ładowanie...
unia europejska
16-09-2013 15:40

Unia Europejska przekaże 650 mln euro na pomoc dla Somalii

Unia Europejska przeznaczy 650 milionów euro na wsparcie trzyletniego planu odbudowy Somalii po wojnie domowej - ogłosił w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Unia Europejska przekaże 650 mln euro na pomoc dla SomaliiŹródło: AFP, fot: John Thys
d3d6k45
d3d6k45

Szef KE poinformował o tym po spotkaniu z somalijskim prezydentem Hasanem Szejkiem Mohamudem.

W Brukseli odbywa się konferencja o nazwie "A new deal for Somalia", podczas której władze Somalii przedstawiły społeczności międzynarodowej trzyletni plan, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa w kraju i stworzenie zintegrowanego systemu politycznego. Somalia liczy na uzyskanie międzynarodowej pomocy finansowej na realizację tego planu.

- Mogę dziś z dumą ogłosić, że obiecujemy dodatkowe 650 milionów euro na wspieranie nowego rozdziału w historii Somalii - powiedział Barroso. Przypomniał, że od 2008 roku na pomoc dla tego afrykańskiego kraju UE przeznaczyła ponad 1,2 mld euro: ok. 700 mln euro na utrzymywanie bezpieczeństwa i walkę z piractwem i ok. 520 mln euro na pomoc rozwojową.

Barroso dodał, że odbywająca się w Brukseli konferencja to wyraz uznania społeczności międzynarodowej dla postępów, jakich Somalia dokonała w ostatnim roku, od kiedy po dwóch dekadach wojny domowej udało się powołać centralny rząd.

d3d6k45

Somalijski prezydent powiedział, że przez minione 22 lata, czyli w najtrudniejszym okresie w historii Somalii, Unia Europejska cały czas wspierała ten kraj. - Dzięki hojności UE dzisiaj Somalia dostała szansę na to, by iść do przodu - podkreślił.

Po odsunięciu od władzy prezydenta Siada Barre w 1991 roku w Somalii wybuchła wojna domowa, która trwała 20 lat. Od roku krajem kieruje nowy rząd wybrany w wyborach, który dąży do odbudowy kraju po tym konflikcie.

Głównym przeciwnikiem władz centralnych są bojownicy radykalnej milicji islamskiej Al-Szabab. W sierpniu 2011 roku siły Unii Afrykańskiej zmusiły Al-Szabab do wycofania się z Mogadiszu, jednak islamiści w dalszym ciągu przeprowadzają ataki w tym mieście i kontrolują wiejskie obszary kraju. Do ostatniego zamachu doszło na początku września, zginęło w nim kilkanaście osób.

d3d6k45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d6k45
Więcej tematów